Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v piatok vyzvala účastníkov budúcotýždňového zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, aby vyslali Moskve jasný signál a dôrazne odsúdili ruskú anexiu ukrajinských území. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

VZ OSN má na budúci týždeň hlasovať o návrhu rezolúcie odsudzujúcej anexiu štyroch oblastí Ukrajiny čiastočne okupovaných Ruskom.

Ako povedala Baerbocková v Berlíne po rokovaniach so svojím pakistanským rezortným partnerom Bilaválom Bhuttom Zardárím, medzinárodné spoločenstvo musí Rusku jasne ukázať, že „tieto oblasti (Donecká, Luhanská, Záporožská a Chersonská) patria Ukrajine". „Suverenitu nejakej krajiny nesmie nikto spochybňovať, a už vôbec nie násilím," zdôraznila.

Šéf pakistanskej diplomacie na otázku, či jeho krajina rezolúciu OSN voči Rusku podporí, neodpovedal. DPA pripomína, že Pakistan sa v marci zdržal hlasovania vo VZ OSN o odsúdení ruskej invázie.

Baerbocková a Zardárí odsúdili hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina, čo sa týka nasadenia jadrových zbraní na Ukrajine. DPA v tejto súvislosti poznamenáva, že Pakistan je takisto považovaný za jadrovú veľmoc, hoci to sám oficiálne nepriznáva.

Zardárí dodal, že Pakistan je znepokojený aktuálnym vývojom situácie okolo Ukrajiny. Vyzval preto Kyjev a Moskvu, aby sa prostredníctvom diplomacie, racionálne a rozumne zasadili o mierumilovné riešenie konfliktu.

Baerbocková nazvala Putinovo konanie nezodpovedným a podotkla, že svetové spoločenstvo musí na to nájsť spoločnú odpoveď. Varovala, že šéf Kremľa sa neštíti ani najhorších vojnových zločinov. Vláda v Berlíne podľa nej každý deň vyhodnocuje aktuálnu situáciu na Ukrajine. „Naďalej spoločne stojíme za Ukrajinou a podporujeme jej právo na sebaobranu," vyhlásila.

Ďalšie dôležité správy

PK 29 Berlín - Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz počas rokovania vlády v Berlíne 24. augusta 2022. Scholz v stredu Kyjev ubezpečil o nemeckej podpore a Ukrajinu podporil aj turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz leads the weekly cabinet meeting of the German Government at the chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, Aug. 24, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Scholz: Európski lídri odmietajú ruskú inváziu aj anexiu ukrajinských území