Ministri zahraničných vecí krajín skupiny G7 budú počas zasadnutia v Bukurešti diskutovať o ďalšej pomoci pre Ukrajinu pri zabezpečovaní dodávok energií. Vo štvrtok to uviedla šéfka nemeckého rezortu diplomacie Annalena Baerbocková.

Putin chce nechať Ukrajinu zmrznúť

„Ruské útoky na civilnú infraštruktúru sú neznesiteľným, neľudským zločinom. (Ruský prezident Vladimir) Putin môže svojimi raketami uvrhnúť obyvateľov Ukrajiny do chladu a temnoty. Nikdy však nezlomí ich vôľu po slobode a našu podporu,“ napísala Baerbocková na Twitteri.

Zasadnutie šéfov diplomacií krajín skupiny G7 sa v rumunskej metropole uskutoční 29. a 30. novembra.

Mechanizmus na koordináciu pomoci

Ministri zahraničných vecí siedmich najvyspelejších krajín sveta sa začiatkom novembra na schôdzke v nemeckom meste Münster dohodli na vytvorení mechanizmu na koordináciu pomoci Ukrajine pri oprave, obnove a obrane jej kritickej energetickej a vodnej infraštruktúry.

Ruská armáda začala začiatkom októbra sústredene útočiť na kritickú infraštruktúru a zdroje výroby a prenosu elektrickej energie na Ukrajine. Zatiaľ posledný raketový útok v stredu spôsobil po celej Ukrajine výpadky dodávok elektriny a vody. Dôsledky hlásili aj v susednom Moldavsku.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 Tallinn - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová gestikuluje počas digitálneho summitu v Tallinne v pondelok 10. októbra 2022. FOTO TASR/AP

 
European Commission President Ursula von der Leyen speaks during the Tallinn Digital Summit, Monday, Oct. 10, 2022, in Tallinn, Estonia. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Neprehliadnite

EÚ pripravuje deviaty balík sankcií voči Rusku, uviedla von der Leyenová