Hlavnú tému TRENDu si nazval „nebezpečný omyl Igora Matoviča“. Prečo? 

Celý omyl je v tom, že reforma má priniesť vyššiu pôrodnosť. Ten koncept by bol fajn, rodilo by sa viac detí, bolo by viac pracujúcich a tým pádom aj viac peňazí na dôchodok. Mohli by sme ich dokonca zvyšovať, resp. by s tým verejné financie nemali žiadny problém. Skúsenosti zo zahraničia však ukazujú, že vyššie prídavky viac detí nepriniesli. Ukazujú to aj dáta z Rumunska, kde bola dokonca zakázaná antikoncepcia či potraty. Zvýšila sa pôrodnosť, no len na chvíľu.

Ak teda navrhované zvýšenie daní a odvodov prejde, kto bude víťaz a kto porazení? 

Víťazom budú rodiny s deťmi. Tie dostanú 200 eur mesačne. Porazení budú najmä pracujúci živnostníci, ktorým hrozí strata paušálnych výdavkov. Dnes keď človek na TPP prejde na živnosť, jeho plat narastie niekedy až o stovky eur mesačne. To, čo Igor Matovič nepovedal, je fakt, že hoci majú títo ľudia vyšší plat, v budúcnosti budú mať nižšie dôchodky, pretože dobrovoľne odvádzajú menej odvodov. Štátne výdavky tak budú nižšie. Porazení budú aj bezdetní ľudia. Tým by sa mal zvýšiť plat o dve eurá, ak zarábajú dnes tisíc.

Po pandémii máme aj výpadok vo verejných financiách. Na jednej strane sa zdá zvyšovanie daní a odvodov ako logický krok, nie? 

Nie som proti zvýšeniu daní, tomu sa podľa mňa ani nevyhneme. Náš verejný dlh je 60 percent HDP, to je veľmi veľa. Mali by sme byť na 40 percentách. Ak pôjdeme takýmto tempom, môžeme dopadnúť ako Gréci. Treba nájsť rozumný kompromis, do ktorého spadá aj dvíhanie daní. Dnes tu máme dva radikálne tábory. Na jednej strane zvýšiť daň na 25 percent a na tej druhej stoja priaznivci daňovej brzdy. 

Môže byť toto začiatok ďalšej vlny koaličnej krízy? SaS ani strana Za ľudí nechcú o vyšších daniach ani počuť. 

Hoci Igor Matovič trochu ustúpil, keď povedal, že 25-percentná daň je privysoké číslo, myslím si, že čelíme ďalšej kríze. Touto krízou môže práve Matovič stratiť najviac, ak mu padne vláda. Richard Sulík môže, naopak, získať. Verím však, že nájdu kompromis.