Prezidentka Zuzana Čaputová má k dispozícii pri výbere chýbajúceho ústavného sudcu kvalitné mená. Parlament jej posunul dvojicu kandidátov – Miloslav Babják a Robert Šorl. Druhý menovaný nie je medzi uchádzačmi nováčikom, proces výberu absolvoval aj minulý rok.

Nový sudca sa ujme 12-ročného mandátu pravdepodobne na budúci týždeň, kvalitu oboch ocenila aj samotná hlava štátu. „Obidve nominácie dôkladne zvážim a o ďalšom postupe budem informovať v priebehu budúceho týždňa,“ reagovala na zvolené mená prezidentka.

Ministerka spravodlivosti Mária Koliková (Za ľudí) by privítala medzi zvolenými uchádzačmi ženu. Podľa nej by to pomohlo aj súčasnému zloženiu ústavného súdu, kde pôsobia iba dve – Ľubica Laššáková a Jana Baricová.

M. Kolíková aj napriek tomu oceňuje výber parlamentu. „S ohľadom na výsledky vypočutia úplne rozumiem rozhodnutiu poslancov vybrať si spomedzi týchto kandidátov Roberta Šorla a Miloslava Babjáka. Na druhej strane ma mrzí, že nie je medzi kandidátmi žena aj s ohľadom na aktuálne zloženie ústavného súdu," vysvetila M. Kolíková.

Martin Glváč
Neprehliadnite

Po vražde novinára Jána Kuciaka padali hlavy aj na najvyšších poschodiach

Výber kandidátov nespochybňuje ani mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. „Môžeme dlho diskutovať, či boli naozaj najlepšími, ale je jasné, že v širšej skupine vhodných ľudí títo dvaja určite boli. Je to veľký rozdiel oproti voľbám za minulých vlád, ktoré pretláčali kandidátov s hlavnou kvalifikáciou ‚naši ľudia‘,“ uviedla organizácia. Za oboch kandidátov hlasovala viac než stovka poslancov, hlasy tak pozbierali aj z radov opozície.

Známe mená

Robert Šorl je v súčasnosti šéfom Okresného súdu v Prievidzi, do funkcie ho nominovala Právnická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave. Miloslav Babják má s ústavným súdom viac než dostatočné skúsenosti. V inštitúcii pôsobí takmer 20 rokov ako poradca, zároveň tu šéfuje odboru súdnych a analytických činností kancelárie.

Ústavnému súdu chýba jeden člen odvtedy, čo sa vzdal svojho mandátu Mojmír Mamojka. Niekdajší politik odišiel potom, ako sa objavili informácie o jeho údajnom stretnutí s Marianom Kočnerom.

Súdnictvo
Neprehliadnite

Slovenská justícia má viac dier ako ementál. Kompetentní majú čo naprávať

Sudca mu mal dávať právne rady, neskôr si chcel cez neho vybaviť obžalovaný podnikateľ z takzvaných mafiánskych zoznamov prepustenie z väzby, no neúspešne.

Rušný rok 2019

Ústavný súd vlani takmer skolaboval pod náporom práce a nedostatku ľudí. Mandát uplynul totiž až deviatim sudcom z trinástich a parlament celé mesiace nebol schopný zvoliť ich nástupcov. Voľba odštartovala krátko po Novom roku, no definitívny počet sa zákonodarnemu zboru podarilo vybrať až v septembri. Proces výmeny sudcov sprevádzali viaceré kontroverzné momenty. Tie sa objavili aj pri menoslove vtedajších kandidátov.

O post predsedu mal napríklad záujem dlhoročný premiér a dnes poslanec Robert Fico (Smer-SD). Jeho odchod na „luxusný dôchodok“ sa napokon nekonal, pretože proti bola aj časť vládnych poslancov. Významnú úlohu pri R. Ficovi zohral aj exprezident Andrej Kiska, ktorý predsedovi Smeru odkázal, že by ho tak či tak nevymenoval, aj keby získal dostatočnú podporu poslancov.

student
Neprehliadnite

Lesk a bieda právnických fakúlt. Ročne pribúdajú stovky absolventov

Medzi menami sa objavila aj Monika Jankovská, tohto času väzobne stíhaná za korupčnú kauzu v súdnictve. Jej spolukandidátom bol aj Kajetán Kičura, ktorý sa neskôr na neslávne preslávil nákupom predražených zdravotníckych pomôcok v čase celosvetovej pandémie ochorenia Covid-19 z postu šéfa Správy štátnych hmotných rezerv. K. Kičura je rovnako ako M. Jankovská v súčasnosti vo väzbe.