Ministerstvo financií pritom teraz pripravuje nový zákon o hazarde, ktorého cieľom je okrem iného zvýšiť zdaňovanie firiem z odboru.

R. Haluza sa podľa denníka v pozícii manažéra investičnej skupiny Penta okolo stávkového biznisu pohyboval niekoľko rokov od čias, keď skupina pred desiatimi rokmi kúpila Fortunu. Jej šéfom sa stal v roku 2012 a za jeho pôsobenia mala firma rekordné výsledky.

Hazardné firmy v snahe tlmiť Babišove plány najali vplyvných lobistov, píšu Hospodářské noviny. Teraz okrem dane z príjmov platia všetky hazardné firmy aj lotériovú daň 20 percent z rozdielu stavených a vyplatených peňazí. Po novom by v Česku daňové sadzby navrhované ministerstvom financií pre stávkové firmy mali byť odstupňované podľa typu hry.

Najviac sa má zvýšiť zdanenie takzvaných technických hier, čo sú hlavne hracie automaty a videoloterijne terminály. Ich prevádzka sa má zdaniť 35-percentnou sadzbou. 

Novým zákonom chce ministerstvo financií tiež výrazne znížiť počty hracích automatov a videoloterijních terminálov. Paušálna platba za jeden taký prístroj by sa mala zvýšiť dvojnásobne na 40-tisíc korún (1 467 eur). Zmeny majú platiť od budúceho roka. Musí ich však ešte schváliť česká vláda, parlament a podpísať prezident.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.