Víťazom prvého kola senátnych volieb je opozičné hnutie ANO pred ODS, KDU-ČSL a TOP 09, porazeným je hnutie STAN. Premiérové ​​zastúpenie v senátnom finále, ktoré bude o týždeň, bude mať z parlamentných strán opozičné hnutie SPD. Strany vládnej koalície si bez ohľadu na výsledok volieb väčšinu v hornej komore udržia.

Druhé kolo nemá ANO isté

Hnutie ANO má po sčítaní takmer všetkých hlasov šancu pridať ďalších 17 senátorov k Ladislavovi Václavcovi na Bruntálsku, ktorý mandát obhájil už v prvom kole. Pri minulých voľbách pred šiestimi rokmi v 27 obvodoch, kde sa volilo aj teraz, malo ANO 14 finalistov, z ktorých sa nakoniec presadili len traja.

KDU-ČSL získala nového senátora v osobe Petra Fialu na Orlickoústecku a ďalších šesť mandátov môže obhájiť. V Prahe 6 bol znovu zvolený podpredseda Senátu Jiří Růžička (navrhnutý TOP 09) z klubu Starostov. Viacerí senátori, a to štyria, boli v prvom kole zvolení iba v prvých senátnych voľbách v roku 1996.

ODS má v hre deväť finalistov, TOP 09 tri. Klub ODS a TOP 09 obhajuje päť z 27 kresiel vrátane miesta predsedu frakcie Zdeňka Nytry (ODS) a podpredsedu Tomáša Czernina (TOP 09).

Klub Starostov má len troch finalistov

Klub Starostov s 24 členmi obhajoval šesť kresiel, má ale len troch finalistov vrátane Aleny Dernerovej (SD-SN) na Mostecku. Nepresadili sa podpredseda hornej komory Ján Horník alebo predseda klubu Petr Holeček. Najviac kresiel obhajovala ľudovecká frakcia, a to sedem z 12. Bez ohľadu na výsledok volieb budú mať tieto kluby v osemdesiatjedenčlennej hornej komore 45 členov.

Deväťčlenný klub ProRegion, v ktorom sú senátori ANO a ČSSD, obhajuje šesť kresiel. Má šancu tento počet navýšiť, hoci predseda frakcie Jaroslav Větrovský (zatiaľ za ANO, novo za Juhočechy 2012) a Jiří Dušek (zatiaľ za ÁNO, novo za ODS) sa presadili proti zástupcom ANO.

Piráti neprešli

ČSSD môže obhájiť jeden mandát. Klub hnutia Senátor 21 a Pirátov obhajuje dve zo siedmich miest. Vo finále bude mať troch adeptov hnutia Senátor 21, pirátski kandidáti sa do druhého kola neprebojovali.

Klub ODS a TOP 09 má s minimálne 22 senátormi najnádejnejšie vyhliadky na to, že zostane aj po voľbách najpočetnejšou frakciou s právom opäť nominovať predsedu hornej komory. Šancu zostať na čele Senátu má Miloš Vystrčil (ODS), ktorý rovnako ako Jiří Oberfalzer (ODS) patrí medzi finalistov. Sú medzi nimi aj herec Tomáš Töpfer (za ODS) a pravdepodobne aj kardiochirurg Jan Pirk (navrhnutý TOP 09) a Hana Kordová Marvanová (navrhnutá ODS).

Postúpila aj Jana Nagyová

Za ANO zostal súperom Nytry (ODS) na Ostravsku bývalý rychnovský senátor a právnik Miroslav Antl (predtým za ČSSD, teraz za hnutie ANO). Na Jihlavsku je Vystrčilovou vyzývateľkou Jana Nagyová, predtým Mayerová, ktorá je so šéfom ANO Andrejom Babišom obžalovaná v kauze dotácie na stavbu Čapího hniezda.

Prekvapením volieb je premiérová finálová účasť kandidátky SPD Evy Chromcovej na Karlovarsku a Jany Zwyrtek Hamplovej (za Nezávislých) na Kroměřížsku, ktorá tesne odsunula na nepostupovú pozíciu predsedníčku ľudoveckého klubu Šárku Jelínkovú. Medzi finalistami je aj mostecký primátor Ján Paparega (ProMOST), niekdajšia ministerka spravodlivosti Daniela Kovářová (nezávislá) alebo záchranár Marek Slabý (za Tábor 2020), ktorý kandiduje s podporou vládnych strán.

Expremiér Špidla prepadol

Na Plzeňsku naopak do finále opäť neprešiel džokej Jozef Váňa, ktorý sa pred šiestimi rokmi nepresadil na Karlovarsku proti Horníkovi. Tentoraz podľahol okrem iného bývalej ministerke spravodlivosti Daniele Kovářovej. Prepadli aj expremiér a niekdajší eurokomisár Vladimír Špidla (ČSSD) alebo bývalá poslankyňa a predsedníčka Trikolory Zuzana Majerová.

K prvému kolu senátnych volieb, ktoré sa konalo súbežne s obecnými voľbami, prišlo 42,64 percenta voličov. Bola to druhá najvyššia účasť v histórii, vyššia bola len v roku 2010 – 44,59 percenta.