Jeho firma Istrochem Reality, ktorá spravuje tento areál, nič také neplánovala ani v priebehu uplynulého roka. Naopak, v areáli Istrochemu ide biznismen posilniť svoju poslednú väčšiu chemickú výrobu, ktorú tam nechal zachovanú. Produkcia gumárenských chemikálií sulfenaxov, ktorú tam prevádzkuje najväčšia tuzemská chemička biznismena - Duslo Šaľa, sa má zdvihnúť z terajších 10 na 11-tisíc ton ročne.

Vypiplaná technológia

Vyplýva to z nového investičného projektu, ktorý už Duslo predložilo za svoju vysunutú bratislavskú výrobňu aj slovenským úradom na ochranu životného prostredia.

Projekt tiež naznačuje, že zvýšenie výroby bratislavských gumárenských chemikálií docielia iba vylepšením, a nie kompletnou výmenou terajšej technológie. Pôjde o rozšírenie jej užších výrobných uzlov.

Na výkonnejšie technológie pritom prevádzka prijme aj štyroch nových pracovníkov. Keďže Babiš bude v Istrocheme teraz vyrábať ročne o tisíc ton viac gumárenských chemikálií, mesačne s nimi opustí areál o osem kamiónov viac.

Skládka i penzióny k dobru

Štruktúra majetku Babišej firmy Istrochem Reality ale tiež prezrádza, že nežije iba z prenajímania areálu chemičky sesterskému Duslu a množstvu iných menších firiem. V iných častiach krajiny si biznismen cez ňu spravuje aj viaceré iné realitné projekty.

Cez Istrochem reality ovláda terajší český minister financií v Nízkych Tatrách, konkrétne v Mýte pod Ďumbierom, penzión Adika. Ďalší penzión má aj pri obci Lubina v podjavorinskej oblasti pri Novom Meste nad Váhom. A ubytovacie kapacity má jeho Istrochem reality aj v Devínskej Novej Vsi.

Okrem toho cez túto svoju realitnú firmu biznismen núka nájomcom aj prevádzkový areál v Cíferi neďaleko Trnavy, ktorý je pozostatkom jeho ofenzívy v tuzemskom hydinárstve. V Cíferi totiž v minulosti kúpil tamojšiu hydináreň, no neskôr ju zavrel po tom, čo celé svoje tunajšie spracovanie hydiny presunul do jedinej topoľčianskej hydinárne Hyza. V susedstve núkaného cíferského areálu má pritom jeho realitná firma dosah aj na tamojší kaštieľ s rozľahlým parkom.

Navyše cez Istrochem reality A. Babiš ovláda aj skládku na likvidáciu nebezpečných odpadov v Budmericiach neďaleko Modry.