Azerbajdžan sa pomstí Arménsku za raketový útok na mesto Gandža, pri ktorom zahynulo najmenej 12 civilistov a najmenej 45 ľudí utrpelo zranenia. V sobotu to uviedol azerbajdžanský prezident Ilham Alijev počas televízneho príhovoru, informuje agentúra AFP. Alijev niekoľko hodín po tom, ako rakety zasiahli rezidenčnú oblasť tohto druhého najväčšieho azerbajdžanského mesta uviedol, že armádne zložky sa Arménsku „pomstia na bojisku".

K tejto najnovšej eskalácii konfliktu o sporné územie Náhorného Karabachu sa vyjadril aj turecký minister zahraničných vecí Mevlut Čavušoglu. Na sociálnej sieti Twitter označil útok za „vojnový zločin", dodávajúc, že Arménsko musí niesť za toto "zverstvo" zodpovednosť, informuje agentúra DPA.

KK6 Gandža - Vojaci a hasiči hľadajú preživších v ruinách obytnej štvrte po raketovej paľbe arménskymi jednotkami v azerbajdžanskom meste Gandža 11. októbra 2020. Mesto Gadža sa ocitlo pod paľbou aj napriek tomu, že Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na ukončení bojov v oblasti sporného regiónu Náhorný Karabach. FOTO TASR/AP

 Soldiers and firefighters search for survivors in a residential area that was hit by rocket fire overnight by Armenian forces, early Sunday, Oct. 11, 2020, in Ganja, Azerba
Neprehliadnite

Pri raketovom útoku v Azerbajdžane zahynulo 12 civilistov, zranených je 40 ľudí

„Podporujeme humanitárne prímerie, Arménsko mu však nedáva šancu... stále útočia na rezidenčné oblasti," povedal novinárom poradca azerbajdžanského prezidenta Hikmet Hadžijev. Predstavitelia Arménska sa k útoku bezprostredne nevyjadrili.

Arménsko a Azerbajdžan sa 10. októbra v Moskve dohodli podpísaním zmluvy o ukončení bojov a na humanitárnom prímerí. Toto prímerie však žiadna zo strán nedodržiava. Tieto dve bývalé sovietske republiky na celé desaťročia uviazli v konflikte o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu vo vojne v 90. rokoch. Tento konflikt si vyžiadal asi 30- tisíc obetí na životoch. Ťažké boje v tejto oblasti prepukli opäť 27. septembra a odvtedy si vyžiadali stovky zranených a desiatky obetí, mnohé aj z radov civilistov.