Azerbajdžanskí vojaci zaútočili na príslušníkov arménskych ozbrojených síl v spornom území Náhorného Karabachu, oznámilo v sobotu ministerstvo obrany separatistickej Náhornokarabašskej republiky. Informovala o tom agentúra AFP.

Pri prvej prestrelke, odkedy súperiace strany podpísali v novembri mierovú dohodu sprostredkovanú Ruskom, údajne utrpeli zranenia traja arménski vojaci. Ministerstvo dodalo, že zranení sú v stabilizovanom zdravotnom stave a vo veci prebieha vyšetrovanie.

KK27 - Ruskí mierotvorcovia nastupujú do vojenského lietadla na neznámom mieste v Rusku 10. novembra 2020. Ruský prezident Vladimir Putin v noci na utorok potvrdil, že Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na úplnom zastavení bojov v separatistickom regióne Náhorný Karabach.  Putin vyhlásil, že on, arménsky premiér Nikol Pašinjan a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev podpísali vyhlásenie, ktorým sa
Neprehliadnite

Na arménsku kapituláciu bude dozerať Moskva. Bude Rusko mierotvorcom?

Boje o Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom, dvoma postsovietskymi rivalmi, vypukli koncom septembra, čo opäť oživilo dlhodobý konflikt o tento horský región. Obnovený konflikt si vyžiadal viac ako päťtisíc  mŕtvych vrátane civilistov a omnoho viac vysídlených.

Arménsko podpísalo s Azerbajdžanom dohodu v noci na 10. novembra - po šiestich týždňoch ťažkých bojov o odtrhnutý horský región Náhodný Karabach. Ten sa nachádza v juhozápadnom Azerbajdžane a je medzinárodne neuznaným štátom. Okolo 95 percent jeho obyvateľov tvoria Arméni. Na základe tejto dohody Arménsko odovzdalo Azerbajdžanu tri okresy okolo arménskej enklávy Náhorný Karabach. Rusko ako sprostredkovateľ dohody na toto územie následne odvelil zhruba dvetisíc svojich vojakov, ktorí by tam mali pobudnúť najmenej päť rokov.