Akýkoľvek scenár, ktorý by nerátal s porážkou Ruska a jeho vojsk na Ukrajine, môže v budúcnosti dodať ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a iným autoritárskym vodcom vyhráža sa použitím jadrových zbraní, povedal pre Newsweek expert John Erath.

Počas svojho prejavu k národu, ktorý odznel 21. septembra, keď Putin vyhlásil mobilizáciu, ruský líder zároveň vyslovil varovanie, že Moskva je pripravená použiť „všetky dostupné prostriedky“, aby bránila Rusko a oblasti na juhovýchode Ukrajiny, ktoré po pseudoreferendách pokladá za svoje územie.

Najväčšia hrozba

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok konštatoval, že hrozba jadrovej katastrofy je v súčasnosti najväčšia od Kubánskej raketovej krízy v roku 1962. Biden takisto dodal, že Putin o použití jadrových zbraní „nežartuje“ a Biely dom sa usilue nájsť spôsob, ako ho zahnať na ústup.

Jadrový úder Ruska by mal nepochybne katastrofálny dosah na našu planétu a celé ľudstvo, ale nebezpečenstvo samo osebe predstavuje aj hrozba použitia jadrových zbraní, aj keď k nemu pravdepodobne nikdy nedôjde.

Putin musí zvíťaziť

„Ďalším veľkým nebezpečenstvom, ktoré tu hrozí, je, že vojna sa vyrieši, zastaví, zavŕši či zakonzervuje – nazvime to, ako chceme – za podmienok, ktoré budú priaznivé pre Rusko alebo ktoré umožnia Rusku vyhlásiť víťazstvo,“ povedal pre Newsweek John Erath z Centra pre kontrolu zbrojenia a nešírenie zbraní hromadného ničenia.

Ak sa vojna skončí až potom, čo Rusko zaberie ďalšie ukrajinské územia, uskutoční zmeny v ukrajinskej vláde, alebo získa od Ukrajiny prísľub, že sa v budúcnosti nebude uchádzať o členstvo v NATO, vyšle to do sveta signál, že „vyhrážanie sa jadrovými zbraňami zaúčinkovalo“, povedal Erath.

Kim situáciu sleduje

„A to je nesmierne nebezpečné, pretože na svete sú aj iní diktátori – okamžite vám napadne Kim Čong-un či situácia medzi Taiwanom a Čínou,“ pripomenul Erath s tým, že svetoví diktátori vývoj udalostí okolo ruskej agresie voči Ukrajine pozorne sledujú.

Autoritárski vodcovia sa podľa neho z Putinových vyhrážok jadrovými zbraňami môžu poučiť a zistiť, že ide „účinný nástroj štátnej politiky“, čo by mohlo spôsobiť, že hrozby jadrovými zbraňami sa stanú štandardným politickým nástrojom štátov, ktoré vlastnia jadrové zbrane.

Dôjde na jadrové zbrane

Ak aj Rusko nemá v úmysle použiť jadrové zbrane, ale vďaka vyhrážkam ich použitím sa mu z invázie na Ukrajine podarí vyviaznuť s ako-tak zdravou kožou, môže sa stať, že po nukleárnej výzbroji zatúžia aj ďalšie štáty. Tie by pri riešení sporov s inými krajinami mohli vytiahnuť rovnakú kartu a spoľahnúť sa na to, že táto taktika je účinná. To by však mohlo viesť k ešte väčšej hrozbe vypuknutia jadrového konfliktu.

„Ak vyslovíte hrozbu, musíte byť pripravení ju aj splniť. Takže pravdepodobnosť, že niekto, niekedy, niekde použije jadrové zbrane, sa zvyšuje,“ uzatvára Erath.

Ďalšie dôležité správy

Americký prezident Joe Biden
Neprehliadnite

Putin nežartuje, podľa Bidena čelíme najväčšej hrozbe armagedonu od kubánskej raketovej krízy