Zákazníci reťazca Co-Op v britskom meste Sale neďaleko Manchestru si môžu nechať doviezť nákup robotom. Roboty, ktoré dospelému človeku siahajú zhruba po kolená a vyzerajú ako biele plastové škatule, boli už počas pandémie covidu odskúšané v mestách Leeds, Milton Keynes a Northampton. Roboti sa pohybujú podobne rýchlo ako ľudia, nie viac ako šesť kilometrov za hodinu a dokážu zaznamenať autá, napísal server BBC.

Spoločnosť Co-op spojila svoje sily s miestnou radnicou a tiež so spoločnosťou Starship Technologies. Službu ponúka 24-tisícom obyvateľom v časti mesta Sale, ktorí si robota môžu objednať cez internet.

Donášku nákupu robotom nedávno využila napríklad matka dvoch detí Sally Jonesová, ktorá ju opísala ako „obrovskú zábavu“. „Keď sme nákup vyťahovali, robot zahral pesničku Baby Shark a následne odišiel preč. Chlapci boli nadšení,“ uviedla Jonesová.

„Snažíme sa nájsť nové a inovatívne spôsoby, ako zákazníkom umožniť väčší prístup k nášmu tovaru a službám. Máme radosť, že sme mohli začať využívať autonómne roboty a umožniť tak ľuďom v oblasti Manchestru väčšiu flexibilitu a výber,“ uviedol šéf internetových obchodov spoločnosti Co-Op Chris Conway.

Popularita robotov na kolieskach, ktorí rozvážajú nákupy, hotové jedlo i zásielky, v Británii prudko stúpla už počas koronavírusových karantén v uplynulých rokoch. Vtedy napríklad roboti zadarmo doručovali nákupy zdravotníkom.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zamestnanci automobilky počas výroby vo výrobnom závode spoločnosti Kia Slovakia dňa 11. augusta 2022 v Tepličke nad Váhom. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Dopyt po robotoch v Severnej Amerike vzrástol vlani na nový rekord