Švédsky výrobca osobných automobilov Volvo Cars potvrdil, že v tomto roku uvažuje o uvedení svojich akcií na Štokholmskú burzu. Oznámil tiež, že predĺžil platnosť kontraktu svojho šéfa Hakana Samuelssona do konca budúceho roka.

Volvo Cars je súčasťou čínskej spoločnosti Geely Holding Group. Zdroje agentúry Bloomberg už koncom marca uviedli, že Geely zvažuje uvedenie akcií automobilky Volvo Cars na burzu v Štokholme či v Amsterdame.

Image of Volvo renewable energy electric cars
Neprehliadnite

Volvo Cars chce do roku 2030 predávať iba elektrické vozidlá

Firma Volvo Cars upozornila, že zatiaľ nie je isté, či sa jej vstup na burzu naozaj uskutoční. Konečné rozhodnutie podľa nej bude závisieť od vývoja podmienok na trhu. „Po prípadnom uvedení na burzu by Geely zostala predným akcionárom," uviedol šéf Geely Eric Li.

Materská spoločnosť Geely už o uvedení akcií Volvo Cars na burzu uvažovala v roku 2018. Z plánov ale zišlo, keď investori neboli ochotní akceptovať ohodnotenie automobilky na 30 miliárd dolárov. Spoločnosť Geely automobilku Volvo Cars kúpila v roku 2010 od amerického automobilového koncernu Ford Motor. Ford prevzal Volvo Cars v roku 1999 od švédskej skupiny Volvo, ktorá sa teraz sústreďuje na výrobu nákladných áut.