Automobilka Škoda Auto kvôli víkendovému požiaru hál v Mladej Boleslavi nedokončí až 16-tisíc vozidiel Octavia. Uviedol to server HN.cz s odvolaním sa na predsedu odborov v Škode Auto Jaroslava Povšíka. Požiar podľa neho výrobu ovplyvní na mesiace.

Oheň sa preniesol z jednej firmy na druhú

Oheň vypukol podľa Povšíka vo firme Faurecia, ktorá je dodávateľom pre Škodu Auto, a preniesol sa na závod ďalšieho z dodávateľov automobilky, podnik Grupo Antolin, ktorý celý vyhorel. Firma pre Škodu dodáva diely takzvane just-in-time, automobilka teda nemá zásoby jej dielov na sklade.

„Robia pre nás výplne dverí, v zasiahnutých pretekoch sa len kašírujú. Poťahujú sa látkou cez plastovú výplň. Bez danej látky ale nemôžeme dať autá do predaja,“ uviedol Povšík.

„Rozhodli sme sa vozidlá napriek tomu vyrábať, len ich budeme nedokončené odstavovať. A akonáhle budeme mať kašír, tak ich budeme kompletovať, je to pre nás alfa a omega. Pravdepodobne budeme autá dorábať na mieste, nebudeme ich voziť späť do fabriky, ako to bolo predtým zvykom. Chceme ich totiž dodať čo najskôr našim zákazníkom,“ doplnil.

Odstávka modelov

Bez látky bude musieť Škoda Auto podľa neho odstavovať každú vyrobenú octaviu. Výpadok sa bude týkať iba tohto modelu. Firma tak zrejme začne viac vyrábať iné autá, predovšetkým modely Fabia a Scala. „Odhadom môžem povedať, že v základe odložíme kvôli požiaru 16 tisíc nedokončených octavií, než sa situácia upokojí. Ale uvidíme, ako rýchlo sa obnoví výroba v Grupo Antolin,“ uviedol Povšík.

Situácia sa podľa neho dotkne aj závodov Volkswagen a Hyundai, ktorým Grupo Antolin výplne taktiež dodáva. Náhradné riešenie sa podľa Povšíka pripravuje v Turnove, kde má firma ďalšie preteky. „Potrebujeme, aby sa výroba čo najskôr rozbehla. Bude trvať niekoľko mesiacov, kým bude všetko v poriadku,“ dodal.

Úmyselné založenie požiaru sa nevylučuje

Policajti vyšetrujú rozsiahly požiar ako všeobecné ohrozenie z nedbanlivosti, právna kvalifikácia by sa ale mohla ešte zmeniť. Kriminalisti naďalej pracujú s tromi verziami. Nevylučujú možnosť úmyselného založenia, variantom je aj nedbalosť alebo technická závada.

Horieť začali v sobotu večer najprv drevené palety. Z nich sa oheň rozšíril na výrobné a skladovacie haly v susedstve. Hasiči požiar zlikvidovali v nedeľu popoludní zhruba po 17 hodinách, nikto nebol zranený.

Požiar podľa predbežných odhadov spôsobil škodu cez miliardu korún, jej výšku policajti zatiaľ stále upresňujú. Bol to jeden z najničivejších požiarov v Česku. Zatiaľ najväčšiu škodu - vo výške štyroch miliárd korún - spôsobil v roku 2015 požiar areálu Unipetrolu v Záluží pri Litvínove.

Ďalšie dôležité správy

Vďaka rozšírenej realite bude možné vidieť odkazy pre pápeža aj na reálnych vozidlách ENYAQ iV vystavených v Bratislave a Košiciach.
Neprehliadnite

Niektoré odstavené škodovky musia do šrotu, ničia sa pri preprave