Nemecká automobilka BMW v stredu oznámila, že v 2. kvartáli vykázala stratu, keďže dodávky jej luxusných automobilov klesli v tomto období o 25 percent. Potvrdila však, že za celý rok očakáva prevádzkový zisk, aj keď oveľa nižší ako vlani.

Automobilka uviedla, že za tri mesiace do konca júna 2020 zaznamenala čistú stratu 230 miliónov eur, zatiaľ čo vlani v rovnakom období mala zisk 1,45 miliardy eur. Vykázala aj stratu pred úrokmi a zdanením (EBIT) vo výške 666 miliónov eur po prevádzkovom zisku 2,2 miliardy eur pred rokom.

Zamestnankyňa pracuje v baterkárni, najnovšej časti výrobného závodu automobilky Groupe PSA Slovakia v Trnave vo štvrtok 16. júla 2020. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Zisk automobilky Groupe PSA klesol v prvom polroku o takmer 70 percent

Marža EBIT v automobilovom segmente klesla do záporného pásma na úroveň -10,4 percenta z vlaňajších 6,5 percenta.Tržby sa v uplynulom štvrťroku znížili na 19,97 miliardy eur z vlaňajších 25,72 miliardy eur. Za celý rok očakáva BMW zisk pred zdanením výrazne pod úrovňou minulého roka 2019 a výrazný pokles dodávok automobilov. 

Automobilka už v máji varovala, že zaznamená stratu v 2. štvrťroku a znížila svoj výhľad, pričom tento rok predpovedá maržu EBIT v segmente automobilov v pásme nula až tri percentá namiesto dvoch až štyroch percent pred pandémiou.Generálny riaditeľ BMW Oliver Zipse uviedol, že spoločnosť je „opatrne optimistická pokiaľ ide o druhú polovicu roka".