Článok bol aktualizovaný o reakciu Asociácie zábavy a hier (AZAH) a Asociácie prevádzkovateľov videohier (APV)

Dôležitou zmenou podľa ministerstva je najmä fakt, že poberatelia rôznych sociálnych dávok by sa už do herní dostať nemali. Cieľom novely je podľa ministerstva tiež znížiť počet miest, na ktorých sa hazardné hry prevádzkujú.

Od roku 2019 by tak mali automaty a „gambling“ zmiznúť napríklad z krčiem. Novela totiž presúva hazardné hry do herní a zvyšuje minimálny počet hracích zariadení pripadajúcich na jednu herňu zo súčasných 5 na 12 kusov.

Významnú úlohu pri kontrole dodržiavania nových pravidiel bude mať Finančné riaditeľstvo SR, ktoré bude mať všetky nástroje na kontrolu a sankcionovanie v tejto oblasti. Okrem štandardných postupov budú môcť zamestnanci finančného riaditeľstva vykonávať aj takzvaný mystery shopping, teda kontrolu prevádzok pod utajenou identitou.

Online hry bez licencie zablokujú

Zákon tiež stanovuje prísnejšie pravidlá aj pre prevádzkovateľov online hazardných hier, konkrétne si berie na mušku čierny trh nelegálneho hazardu. Ide o subjekty bez licencie, ktoré jednak nemajú na svoju činnosť povolenie a zároveň ani neplatia na Slovensku dane.

V týchto prípadoch je možné podľa zákona zneprístupniť stránku takéhoto prevádzkovateľa, respektíve neumožniť platbu na jeho účet. Blokovanie nelegálnych prevádzkovateľov online hazardu je zavedené v sedemnástich krajinách Európskej únie a v Nórsku. O blokácii stránky bude rozhodovať súd.

Novela zavádza aj spravodlivejší systém prerozdelenia odvodov do rozpočtu obce z prevádzkovania hazardných hier. Novela zákona by mala začať platiť od budúceho roka, s tým, že pre zavedenie niektorých zmien poskytuje zákon prevádzkovateľom dlhšie časové obdobie. Zákon tiež zvyšuje odvody pre klasický „gambling".

Podľa ministra financií Petra Kažimíra je to však vedľajšia úloha tohto návrhu. „Je zásadnou reformou riadenia a regulácie gamblingu na Slovensku. Je na ochranu tých, ktorí sa nevedia chrániť a sú závislí na gamblingu, alebo sú ohrození," povedal po stredajšom rokovaní vlády minister.

Stávkové kancelárie sú proti

S nastavením pravidiel, ako to je v tejto novele, však nesúhlasí Asociácia stávkových spoločností SR, ktorej členmi sú stávkové kancelárie Niké, Fortuna a Tipsport. Podľa nej totiž cez nelegálny hazard budú naďalej štátu unikať peniaze. Ministerstvo financií podľa výkonného riaditeľa Asociácie stávkových spoločností SR Petra Papanka premárnilo príležitosť, keď nenašlo dostatok odvahy na zásadné zmeny.

Okrem blokovania prístupu k nelegálnym stránkam je podľa asociácie potrebné aj liberalizovať trh. Dôležitým opatrením mala byť aj zmena súčasnej obratovej dane na daň z výhry. „Štát nechal výnosy podľa súčasného návrhu v rukách nelegálnych firiem a čierneho trhu," dodal P. Papanek.

Prevádzkovatelia označujú opatrenia za likvidačné

„S poľutovaním konštatujeme, že vláda podľahla dvojročnému úsiliu a tlaku aktivistov na zrušenie nášho podnikania. Za neúnosné sme považovali už samotné zvýšenie odvodov za hrací prístroj o 500 eur a zvýšenie minimálneho počtu prístrojov v herniach zo súčasných 5 na 12 kusov, čo zničí všetky malé herne. Teraz sa k tomu pridalo aj zrušenie všetkých zariadení z pohostinstiev, kaviarní či reštauračných zariadení,“ povedala Dominika Lukáčová z Asociácie zábavy a hier.

Prevádzkovatelia sú presvedčení, že týmito tvrdými opatreniami zo strany štátu ide skôr o likvidáciu než o reguláciu tohto podnikania. Ďalej argumentujú, že spoločnosti prevádzkujúce hazardné hry zamestnávajú 14-tisíc Slovákov, ktorých pracovné miesta sprísňovanie regulácie ohrozuje.

„Vláda si musí uvedomiť, že nám na jednej strane neúnosne dvíha poplatky, aby zvýšila príjmy z odvodov do štátnej kasy, no na druhej strane prijala opatrenia, ktoré zlikvidujú takmer polovicu nášho trhu. Tým pádom musí rátať s omnoho nižším výberom finančných prostriedkov,“ hovorí D. Lukáčová.

Prevádzkovatelia dodávajú, že zrušenie prístrojov v pohostinstvách či kaviarňach bude mať dopad aj na podnikateľov v reštauračných službách. „Nejedna takáto prevádzka je vo svojich tržbách odkázaná práve na zisky z výherných zariadení, ktoré im častokrát pokrývajú nájom a bez nich budú nútení svoje podnikanie ukončiť. Rady nezamestnaných sa týmito tvrdými regulačnými opatreniami výrazne rozšíria,“ dodala D. Lukáčová.

Spracované s využitím agentúrnej správy SITA