Nemecká automobilka BMW oznámila, že v roku 2021 viac ako strojnásobila svoj zisk pred zdanením na 16 miliárd eur. Prispeli k tomu vyššie ceny aj silný predaj najdrahších modelov, aj keď problémy v dodávateľskom reťazci brzdili výrobu.

Tržby automobilky vlani vzrástli medziročne o 12,4 percent na 111 miliárd eur a čistý zisk dosiahol rekordných 12,46 miliardy eur, čo je vyše trikrát viac ako 3,9 miliardy eur v roku 2020.

Výrobca luxusných vozidiel navrhne dividendu 5,8 eura na akciu po dividende 1,9 eura/akcia rok predtým.

Problémy s dodávkami

Predaj vozidiel v minulom roku vzrástol o 8,4 percent na 2,5 milióna kusov, aj keď vo 4. štvrťroku klesol o 14,2 percent pre problémy s dodávkami polovodičov. Zisky automobilky negatívne ovplyvnili aj rastúce ceny surovín.

Napriek tomu zisk BMW v období október - december 2021 stúpol o 34 percent na 2,25 miliardy eur, bol však o niečo nižší ako zisk 2,58 miliardy eur v 3. štvrťroku.

Zhodnotili svoj úspech

BMW zaznamenalo v roku 2021 vyšší predaj než ktorýkoľvek iný výrobca prémiových automobilov, čo pripisuje dobrým vzťahom s dodávateľmi. „Sme v dobrej pozícii a optimistickí, čo sa týka budúcnosti," povedal finančný riaditeľ Nicolas Peter.

Ďalšie dôležité správy

pracovníci výrobná linka taiwanská elektronická spoloènos obete samovražda
Neprehliadnite

Foxconn bude spoločne s indickým konglomerátom Vedanta vyrábať polovodiče