Austrálska centrálna banka (RBA) na dnešnom zasadnutí svojho menového výboru zvýšila základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na 1,35 percenta. Od mája už základné úroky zvýšila o 1,25 percentuálneho bodu, čo predstavuje najrýchlejšiu sériu zmien od roku 1994. Banka naznačila ďalšie zvyšovanie, hoci v krajine hrozí hospodársky pokles v dôsledku snáh obmedziť prudko rastúcu infláciu.

Dopyt je, zníži sa však kúpna sila

„Banková rada očakáva, že v nasledujúcich mesiacoch urobí v Austrálii ďalšie kroky v procese normalizácie menových podmienok," uviedol guvernér centrálnej banky Philip Lowe. Je presvedčený, že ekonomika tento otras ustojí, pretože miera nezamestnanosti je na 50-ročnom minime 3,9 percenta a počet voľných pracovných miest na rekorde. Dopyt domácností je tiež dobrý, čiastočne vďaka úsporám 260 miliárd austrálskych dolárov nahromadenom v čase pandemických obmedzení.

Vyššie náklady na úvery ale určite znížia kúpnu silu, pretože domácnosti dlhujú na hypotékach dve miliardy austrálskych dolárov. Hodnota domov tiež začala po vlaňajšom prudkom zvýšení klesať. Doterajší rast úrokov zvýši splátku priemernej hypotéky vo výške 620-tisíc austrálskych dolárov o 400 dolárov mesačne, čím pridá k vyšším nákladom na energie, benzín, zdravotnú starostlivosť a potraviny.

Vplyv inflácie

Situáciu zrejme zhoršia aj záplavy, ktoré v poslednom období zasiahli východné pobrežie a zvýšili ceny zeleniny a ovocia. Oficiálne údaje o inflácii za druhý štvrťrok budú zverejnené neskôr v tomto mesiaci a očakáva sa, že inflácia vystúpi najmenej na šesť percent. Bude tak najvyššia od zavedenia dane z obratu v roku 2000. Jadrová inflácia pravdepodobne zrýchli na štyri percentá, a ďalej sa tak vzdá cieľa RBA, ktorý počíta s infláciou v rozmedzí dve až tri percentá.

Analytici rozhodnutie centrálnej banky očakávali. Pre vysokú infláciu teraz počítajú s ďalším zvýšením úrokov o pol percentuálneho bodu v auguste, do konca roka sa podľa nich základná sadzba zvýši najmenej na tri percentá, uviedla agentúra Reuters.

Ekonóm finančného ústavu Nomura Andrew Ticehurst varoval, že guvernér Lowe je podľa neho pripravený riskovať určité ekonomické škody, aby centrálna banka dosiahla svoj inflačný cieľ. „Podľa nášho názoru sa táto bolesť prejaví a my uvidíme, že začiatkom budúceho roka sa začne v Austrálii recesia," dodal. Do konca budúceho roka bude musieť podľa neho RBA úroky o štvrť percentuálneho bodu trikrát znížiť.

Ďalšie dôležité správy

Young,Couple,Buying,Electrical,Oven,With,Consumer,Loan,Credit,,In
Neprehliadnite

Ceny spotrebných úverov začínajú stúpať. Úrokové sadzby budú už koncom roka dvojciferné