Na Vanuatu začne na budúci rok fungovať centrum zameriavajúce sa na bezpečnostné záležitosti tichomorských ostrovných štátov. Oznámila to v pondelok Austrália s tým, že v plánovanej inštitúcii budú pôsobiť analytici a jej prostredníctvom sa budú zdieľať údaje o námorných rizikách, obchodovaní s ľuďmi či dezinformáciách, píše tlačová agentúra Reuters.

Austráliou podporované Tichomorské fúzne centrum (PFC) vo vanuatskom hlavnom meste Port Vila bude tiež monitorovať ilegálny rybolov, pašovanie drog a klimatické zmeny, uviedla vo vyhlásení austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Payneová. Tím pozostávajúci z 21 analytikov pochádzajúcich zo 14 tichomorských ostrovných štátov začal už vlani v septembri výcvik v austrálskej metropole Canberra.

budova opera lesný požiar
Neprehliadnite

Hranice Severného teritória v Austrálii zostanú zatvorené ďalších 18 mesiacov

„Pôjde o spoľahlivý zdroj informácií pre vlády tichomorských štátov," dodala Payneová. Zriadenie PFC je súčasťou stratégie s názvom Pacific Step Up (Tichomorské posilnenie), ktorú Austrália ohlásila v roku 2018. Je všeobecne považovaná za snahu kontrovať narastajúcemu vplyvu Číny v danom regióne, kde je Austrália tradične najväčším poskytovateľom pomoci. Šéf vanuatskej diplomacie Marc Ati vo vyhlásení uviedol, že „Vanuatu sa teší na spoluprácu s Austráliou pri zriaďovaní Tichomorského fúzneho centra, ako aj pri posilňovaní existujúcej regionálnej bezpečnostnej štruktúry".