„Z nášho pohľadu chceme s Britmi dohodu čoskoro po ich odchode z EÚ a chceme vyrokovať veľmi silnú a veľmi otvorenú zmluvu o voľnom obchode,“ citovala austrálskeho premiéra agentúra Reuters.

T. Mayová neskôr uviedla, že na možnosť vyrokovania obchodných dohôd dostala od mnohých partnerov pozitívne odpovede. Rokovanie o odbúraní obchodných bariér s Britániou by privítali napríklad India, Mexiko, Južná Kórea a Singapur, oznámila premiérka.

T. Mayová cez víkend povedala, že odchod Británie z EÚ nebude ľahký, je si však istá, že Británia svoje vystúpenie z bloku premení na úspech a že krajinu čakajú nové príležitosti mimo únie. Premiérka už niekoľkokrát vyhlásila, že výsledok júnového referenda, v ktorom sa Briti rozhodli opustiť úniu, je nemenný.

Opakovane tiež upozornila, že Londýn do konce tohto roku nebude aktivovať článok 50 lisabonskej zmluvy, ktorý sa týka vystúpenia z EÚ, pretože sa chce na celý proces najskôr dôkladne pripraviť.

T. Mayová v čínskom Chang-čou rokovala aj s americkým prezidentom Barackom Obamom. Ten jej ale podľa agentúry Reuters nedal prísľub rýchleho uzavretia dohody o voľnom obchode, keď Londýn EÚ opustí.