Ruská invázia na Ukrajinu ponúka ukážku „možného sveta tyranie a nepokojov“. V sobotu to uviedol americký minister obrany Lloyd Austin na Medzinárodnom bezpečnostnom fóre v Kanade. 

Austin tvrdí, že Rusko vo vojne na Ukrajine porušuje vojnové právo. „Nie sú to len omyly... Sú to zverstvá,“ povedal. Dodal, že „ruské raketové útoky ponechali nevinných Ukrajincov bez tepla, vody a elektriny“. „Videli sme útoky na školy, zabité deti, bombardované nemocnice,“ pokračoval.

Moskva viackrát poprela, že by pri „špeciálnej vojenskej operácii“ na Ukrajine zámerne útočila na civilné ciele, pripomína Reuters.

Riziko šírenia jadrových zbraní

Austin vo svojom príhovore tiež uviedol, že USA sa nenechajú vtiahnuť do vojny ruského prezidenta Vladimira Putina. Zároveň však upozornil na riziko šírenia jadrových zbraní vo svete, ak by Moskva vo vojne na Ukrajine uspela.

Podľa šéfa amerického rezortu obrany mohli Putinovi autokratickí kolegovia pozorovaním dôjsť k záveru, že získaním jadrových zbraní dostanú povolenie k podnikaniu vojenských útokov. „A to by mohlo spustiť nebezpečnú špirálu šírenia jadrových zbraní,“ dodal Austin.

Ďalšie dôležité správy

WA 28 Kyjev - Mychajlo Podoľak, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, počúva počas rozhovoru s agentúrou Associated Press v Kyjeve v stredu 28. septembra 2022. FOTO TASR/AP 


Ukrainian Presidential adviser Mykhailo Podolyak speaks during an interview with The Associated Press in Kyiv, Ukraine, Wednesday, Sept. 28, 2022. Podolyak insisted that nothing would change on the battlefield if Russia goes ahead with likely plans to incorporate the four regions of southern and eastern Uk
Neprehliadnite

Podoľak: Rokovania s Moskvou by znamenali našu kapituláciu