V bratislavskej Jurkovičovej Teplárni uskutočnil už 12. ročník Charitatívneho aukčného salóna, ktorý organizuje Asociácia pomoci postihnutým – APPA. Počas večera sa dražilo 77 diel od 54 popredných slovenských výtvarníkov, ktorí ich každoročne venujú do aukcie bezplatne.

Súboj o diela

Priebeh dražby priniesol viacero napínavých „súbojov“ o diela. Medzi päť najvyššie vydražených diel sa zaradilo: dielo Traja od Milana Paštéku, ktoré sa vydražilo za 6 000 eur, dielo Zo série: Clouds od Lucie Tallovej za 4 500 eur, dielo At The Peak of My Carrier od Michala Černušáka za 3 600 eur, dielo Leto iba začalo! od Andreja Dúbravského a dielo Top of My World od Kataríny Janečkovej Walshe, obe rovnako za 3 200 eur.

Dražitelia vydražili celkovo 44 diel za úžasných 48 100 eur. Rekordný výťažok z aukcie bude rozdelený medzi tri deti a troch dospelých s telesným znevýhodnením. Financie budú využité na kúpu kvalitného vozíka, úhradu rehabilitácií, delfinoterapie či liečby kmeňovými bunkami. Zvyšné financie budú použité na pomoc ďalším rodinám, resp. ich členom. V Klube APPA ich je v súčasnosti registrovaných už viac ako 1 000.

Symbolický šek s výťažkom aukcie si z rúk organizátorov prevzal zástupca podporených Slavomír Dlubač, manžel 52-ročnej pani Karolíny, ktorá po cievnej mozgovej príhode zostala vo vážnom stave. On sám je tiež na vozíku. „Je pre nás šťastie, že sa nájdu ľudia ako vy, ktorí nám pomôžu trochu ľahšie kráčať životom, ktorý pre nás nie je jednoduchý v situácii, v akej sme sa ocitli. Za všetkých podporených vám zo srdca veľmi pekne ďakujem,“ povedal.

Online aj živá dražba

Podujatie moderovala patrónka aukčného salóna Soňa Müllerová. Na aukcii vystúpil multimediálny umelec - hudobník, maliar, grafik a sochár Svetozár Ilavský, ktorý benefíciu každoročne podporuje. Súčasťou programu bola aj záverečná tombola s hodnotnými cenami od partnerov podujatia.

12. ročník Charitatívneho aukčného salóna bol kombináciou online a živej dražby. Online aukcia sa konala prostredníctvom platformy Aukčnej spoločnosti SOGA v týždni od 15. do 22. novembra 2022. Dražené diela si verejnosť mohla pozrieť na predaukčnej výstave v dňoch 18.-24. novembra 2022 v galérii súčasného umenia DOT. Contemporary Art Gallery v Bratislave.

„Ďakujeme všetkým, ktorí sa pričinili k úspechu charitatívneho aukčného salóna. V prvom rade umelcom a ich rodinám, ktorí nám venovali svoje diela. Bez ich podpory by sa aukcia nikdy nemohla uskutočniť. Naše poďakovanie patrí aj partnerom, ktorí pomáhajú zvládnuť a znížiť náklady s organizáciou tohto podujatia. Ďakujeme Aukčnej spoločnosti SOGA za odbornú pomoc a Televízii TA3 a Nadácii TA3 sa spoluprácu, vďaka ktorej aukcia získala možnosť predstaviť sa aj na televíznej obrazovke. Tento projekt finančne podporila mestská časť Bratislava – Staré Mesto,“ poďakovala sa Asociácia pomoci postihnutým.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Slovensko predalo dlhopisy takmer za 485 miliónov eur