Augustové tržby v maloobchode boli vyššie ako pred rokom a o 6 percent prekonali aj obdobie pred pandémiou. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Medziročne sa tržby zvýšili v maloobchode, veľkoobchode, v predaji a oprave motorových vozidiel a mierne aj v ubytovaní. Pokles zaznamenali tržby reštaurácií a pohostinstiev.

Tržby spred pandémie nedosiahli len prevádzkovatelia v ubytovacích zariadeniach.

Tržby v maloobchodne sa v auguste 2021 oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšili o 2,2 percenta, rast zaznamenala väčšina jeho činností, z deviatich zložiek (činností maloobchodu) boli v medziročnom poklese len tri.

Úroveň tržieb pred pandémiou prevýšili celkové maloobchodné tržby o viac ako 6 percent (v stálych cenách). Z jednotlivých činností maloobchodu sa pod úrovňou tržieb pred pandémiou nachádzali len dve podielovo menej významné zložky - predaj v špecializovaných predajniach s potravinami, nápojmi a tabakom a predaj v stánkoch a na trhoch.

Tržby za vlastné výkony a tovar v auguste 2021 medzimesačne vzrástli vo všetkých zložkách vnútorného obchodu. V ubytovaní sa zvýšili o 10,6 percenta, predaji a oprave motorových vozidiel o 4,4 percenta, veľkoobchode o 4,2 percenta, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 3,3 percenta a v maloobchode o 0,8 percenta.

V súhrne za osem mesiacov roka 2021 (od januára do augusta 2021) boli tržby za vlastné výkony a tovar medziročne vyššie v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 15,8 percenta, vo veľkoobchode o 17 percent a v maloobchode o 0,4 percenta, pričom z deviatich zložiek maloobchodu zaznamenali rast len tri.

Medziročný pokles pokračoval v ubytovaní, za osem mesiacov sa oproti rovnakému obdobiu minulého roka tržby znížili o 34,4 percenta a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev pokles dosiahol 18,5 percenta.

peniaze
Neprehliadnite

Tržby obchodníkov boli vyššie ako pred koronou. Oproti minulému roku vzrástli o 1,5 percenta