V stredu sa na internete objavilo video, na ktorom jeden z vodcov tejto najobávanejšej z buniek Al-Kájdy Násir bin Alí Anasí potvrdzuje, že atentátnikov vyslala jeho organizácia. "Hrdinov sme najali my, aby sme pomstili Proroka. Útok sme naplánovali a oni ho vykonali," oznamuje Anasí. Pohrozil ďalšími "tragédiami a útokmi", pretože Francúzsko podľa neho patrí k "satanovej strane".

Anasí citoval vo svojom jedenásťminútovom príhovore bývalého vodcu siete al-Kájda Usámu bin Ládina: "Ak nemá nikto obmedzovať slobodu vašich slov, potom sa musia vaše srdcia otvoriť slobode našich činov."

Anasí tiež tvrdí, že s atentátnikmi útok pripravil bývalý vodca AQAP Anwar al-Awlaki, ktorý sa do Jemenu presídlil z USA. O život prišiel pri jednom z útokov amerického bezpilotného lietadla v roku 2011.

Atentátnikmi boli francúzski bratia Chérif a Said Kouachi, ktorí prešli výcvikom v Jemene. Televízna stanica CBS v stredu oznámila, že Said sa v roku 2011 vrátil z Jemenu s 20-tisíc dolármi (17-tis. eur), z ktorých sa mala parížska operácia financovať.

K atentátu na Charlie Hebdo sa prihlásila obávaná bunka Al-Kájdy

Charlie Hebdo v stredu vyšiel v mimoriadnom vydaní troch miliónov výtlačkov a pre veľký záujem majú byť vraj ďalšie dva milióny dotlačené.

Číslo s ďalšou karikatúrou proroka Mohameda vyšlo presne týždeň po útoku islamských radikálov. Mnohí moslimovia obviňujú týždenník z urážania proroka. Kúpou nového čísla ľudia podľa komentárov vyjadrujú solidaritu s redakciou.

V stánkoch s novinami stáli Francúzi frontu na vydanie "historického čísla" už od skorého rána. „Už nie je,“ opakovali predavači tlačovín v Paríži aj inde sklamaným zákazníkom. Niektorí z nich sa teda podľa AFP vrhli na najväčší satirický týždenník v krajine Le Canard enchaîné, ktorý na výraz solidarity s Charlie Hebdo dal na prvú stranu nadpis „Do toho chlapi, nenechajte sa poraziť“.

V Spojených štátoch je AQAP považovaná na najnebezpečnejšiu odnož al-Kájdy. Organizácia sa zameriava na západné ciele. Vydáva časopis Inspire, v ktorom sa koncom decembra objavili inštrukcie, ako vyrobiť z bežne dostupného materiálu bombu, s ktorou sa dá prejsť bežnými letiskovými kontrolami. Americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti preto nariadilo sprísniť prehliadky na letiskách.

V roku 2009 AQAP vyslala atentátnika s výbušninami v spodnej bielizni do lietadla do Detroitu. Výbušniny začali len horieť a cestujúci atentátnika zneškodnili. Hlavný pyrotechnik AQAP sa ale podľa Washingtonu stále venuje vývoju explozívnych látok, ktoré možno dostať cez detektory na paluby lietadiel.