Dodávka 62-tisíc dávok vakcíny proti novému koronavírusu od firmy AstraZeneca, ktorá mala vo štvrtok doraziť do Poľska, sa neuskutoční, keďže ju zrušil samotný výrobca. Vo štvrtok to pre agentúru PAP povedal riaditeľ úradu hmotných rezerv Michal Kuczmierowski.

Podľa neho výrobca zrušil objednávku na poslednú chvíľu, čo označil za „škandalózne". Dôvodom odkladu sú „formálne problémy s uvoľnením určitej dávky vakcíny", dodávky preto odložili na budúci týždeň, dodal Kuczmierowski. V pondelok 8. marca má podľa harmonogramu prísť ďalšia zásielka vakcíny od firmy Pfizer.

KK21 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová s respirátorom počas zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne 3. marca 2021. FOTO TASR/AP
German Chancellor Angela Merkel takes off her mask at the beginning of the Federal Cabinet meeting at the Chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, March 3, 2021.  (Michael Kappeler/Pool via AP)
Neprehliadnite

Nemecko schváli vakcínu od AstraZenecy aj pre ľudí nad 65 rokov

Týmito dávkami mali byť zaočkovaní ľudia z tzv. skupiny nula celoštátnej vakcinačnej kampane, do ktorej spadá najmä zdravotnícky personál. Doteraz vakcínami od AstraZenecy očkovali hlavne učiteľov, vláda však nedávno rozhodla o jej použití aj pre zdravotníkov.

Kuczmierowski pred zrušením zásielky tiež uviedol, že ďalších 320-tisíc dávok vakcíny od AstraZenecy by Poľsko malo dostať v priebehu nasledujúceho týždňa. Proti koronavírusu bolo v Poľsku do štvrtka zaočkovaných 3 465 576 ľudí, vyplýva z údajov zverejnených na oficiálnej webstránke poľskej vlády. S očkovaním sa v Poľsku, podobne ako vo väčšine krajín EÚ, začalo 27. decembra, pričom medzi prvými zaočkovanými boli zdravotníci. Koncom januára začali očkovať aj ľudí nad 80 rokov.