Britsko-švédsky farmaceutický koncern AstraZeneca podpísal kontrakt s európskou alianciou Inclusive Vaccines Alliance (IVA) na dodávku 400 miliónov dávok potenciálnej vakcíny proti novému koronavírusu.

Túto vakcínu vyvinula AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Britsko-švédska firma uviedla, že chce zvýšiť výrobu vakcíny, ktorú bude počas aktuálnej pandémie poskytovať bez zisku. Dodávky by sa mali začať koncom tohto roka.

JB 3 Scottsdale - Doktorka Sabrina Soltová odoberá mužovi vzorky z okna auta počas testovania na COVID-19 systémom drive-thru test v testovacom stredisku v meste Scottsdale, v americkom štáte Arizona 5. mája 2020. Spojené štáty patria medzi krajiny, ktoré epidémia koronavírusu postihla najviac. Počet úmrtí na nový druh koronavírusu v Spojených štátoch stúpol za posledných 24 hodín o 1015, čo je najmenší denný nárast za uplynulý mesiac. Celkový počet mŕtvych je v USA vyše 70.000. Novým druhom kor
Neprehliadnite

Na Slovensku pribudli ďalšie tri prípady nového koronavírusu

Toto je prvý kontrakt podpísaný alianciou IVA, ktorú založili Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Holandsko, aby zabezpečili dostatok vakcín pre členské štáty Európskej únie (EÚ) a ďalšie krajiny.

Prístup k vakcíne

Táto dohoda „zabezpečí, že stovky miliónov ľudí v Európe budú mať prístup k tejto vakcíne, samozrejme, ak bude fungovať, čo by sme mali vedieť na konci leta,“ povedal šéf AstraZeneca Pascal Soriot novinárom. Dodal, že prvé údaje sú pozitívne a dávajú nádej, že bude účinná.

Podľa Soriota aliancia IVA „bude spolupracovať s Európskou komisiou a ďalšími európskymi krajinami, aby zabezpečila, že každému v Európe bude dodaná táto vakcína“. AstraZeneca má v Európe „sebestačnú dodávateľskú sieť“ s výrobcami, napríklad v Holandsku, Nemecku či Taliansku, uviedol P. Soriot.

Pre všetky členské krajiny

Podľa zdroja z talianskeho ministerstva zdravotníctva budú mať k vakcíne prístup všetky členské štáty EÚ. Štyri krajiny, ktoré uzavreli dohodu, zaplatia za celý objem dodávok a ostatné štáty sa budú môcť pripojiť za rovnakých podmienok. Dodal, že záujem prejavili aj Čína, Brazília, Japonsko a Rusko.

Britská lieková agentúra MHRA schválila začiatok tretej fázy testovania vakcíny. Na zasadnutí ministrov zdravotníctva EÚ sa v piatok (12. 6.) aliancia IVA dohodla na zlúčení svojich aktivít s aktivitami EK.

AstraZeneca uzavrela už viacero dohôd týkajúcich sa produkcie vakcíny, napríklad s americkou vládou. Cieľom koncernu je vyrobiť 2 miliardy dávok vakcíny.