Britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca znížila v stredu účinnosť svojej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 o tri precentuálne body, a to na 76 percent. Účinnosť očkovacej látky takto prehodnotila po vyhodnotení aktualizovaných údajov z klinických testov vykonaných v Spojených štátoch, Čile a Peru, informuje agentúra AFP.

AstraZeneca teraz tvrdí, že jej vakcína proti covidu poskytuje vysokú, 76-percentnú, ochranu pred príznakovým ochorením covid a 100-percentnú ochranu pred závažným priebehom ochorenia a hospitalizáciou. Ešte v pondelok pritom uvádzala, že jej očkovacia látka má účinnosť 79 percent. K revízii pristúpila AstraZeneca po kritike zo strany amerických zdravotných úradov tvrdiacich, že možno poskytla o tretej fáze klinických testov neaktuálne informácie, pripomína AFP.

AstraZeneca
Neprehliadnite

AstraZeneca možno poskytla neaktuálne údaje k testom vakcíny v USA

Americký Národný ústav pre alergie a infekčné choroby (NIAID) totiž v utorok ráno uviedol, že nezávislý Výbor pre monitorovanie údajov a bezpečnosti (DSMB) „vyjadril znepokojenie nad tým, že spoločnosť AstraZeneca možno zahrnula zastarané informácie... ktoré mohli viesť k neúplnému prehľadu údajov o účinnosti". Následne spoločnosť AstraZeneca požiadal o "čo najrýchlejšie zabezpečila zverejnenie najpresnejších a aktuálnych údajov o účinnosti".

Hoci vakcína od AstraZenecy je schválená na používanie vo vyše 50 krajinách sveta, v Spojených štátoch ju dosiaľ nepovolili. Spočiatku tam bola favorizovanou očkovacou látkou, pričom USA si z nej objednali 300 miliónov dávok, uvádza AFP. Proces jej schvaľovania tam však spomalili komunikačné problémy. V USA je momentálne povolené používanie vakcín od firiem Moderna, Pfizer a Johnson & Johnson.

AstraZeneca
Neprehliadnite

Testy vakcíny od AstraZeneca preukázali účinnosť 79 percent

AstraZeneca musí teraz aktualizované údaje odovzdať americkému Úradu pre potraviny a lieky (FDA). Poradný výbor FDA bude následne o zisteniach o tejto vakcíne verejne debatovať, až potom sa FDA rozhodne, či vakcínu povolí v USA na núdzové použitie. Na klinických testoch tejto očkovacej látky v USA, Peru a Čile sa zúčastnilo celkovo 32.449 dobrovoľníkov, z ktorých dve tretiny dosali vakcínu a zvyšok placebo (neúčinnú látku). AstraZeneca ďalej uviedla, že pre ľudí vo veku 65 a viac rokov vykazovala jej očkovacia látka viac ako 85-percentnú účinnosť.

Vyše desiatka krajín, väčšinou európskych, minulý týždeň dočasne zastavila používanie vakcíny od AstraZenecy, lebo sa objavili správy, ktoré ju spájali s tvorbou krvných zrazenín. Európska agentúra pre lieky (EMA) však následne po vyšetrovaní dospela k záveru, že vakcína nezvyšuje celkové riziko krvných zrazenín, ale nevylúčila, že vakcína súvisí s dvoma veľmi zriedkavými typmi zrazenín. Francúzsko, Nemecko, Taliansko a ďalšie štáty následne v piatok 19. marca obnovili používanie tejto vakcíny.