Informovala o tom v stredu agentúra EFE s odvolaním sa na hovorcu ekvádorskej vlády. Vláda vo vyhlásení uviedla, že počítačový expert Assange bol odpojený od internetu v utorok.

Dôvodom tohto kroku bolo porušenie dohody, v ktorej sa J. Assange vlani v decembri ekvádorskej vláde písomne ​​zaviazal, že nebude verejne publikovať komentáre, ktoré by mohli znamenať zasahovanie do záležitostí iných štátov. J. Assange má od decembra ekvádorské občianstvo, už v roku 2012 mu tamojšia vláda udelila politický azyl.

Vo vyhlásení ekvádorskej vlády sa tiež uvádza, že J. Assange svojimi príspevkami na sociálnych sieťach „ohrozil dobré vzťahy, ktorá má Ekvádor s Britániou a ostatnými krajinami Európskej únie i ďalšími štátmi“. O konkrétnych výrokoch tohto austrálskeho programátora sa vyhlásenie nezmieňuje.

Niektoré tlačové agentúry v stredu uviedli, že dôvodom odpojenie mohla byť Assangeova podpora katalánskemu separatistickému expremiérovi Carles Puigdemontovi, ktorého Španielsko viní zo vzbury. Práve obava Ekvádoru z poškodenia vzťahov s Madridom stála podľa španielskej agentúry Europa Press za minuloročnou decembrovou dohodou J. Assangeho s ekvádorskou vládou.

Agentúra Europa Press tiež uviedla, že J. Assange mal tento týždeň slovnú prestrelku so štátnym tajomníkom britského ministra zahraničia Alanom Duncanom. A. Duncan o J. Assangeovi v dolnej komore britského parlamentu povedal, že „je otázkou času, kedy tento mizerný červ odíde z ambasády a vydá sa justícii“.

Zakladateľ WikiLeaks mu odpovedal na Twitteri. „Je lepšie byť červom, tvorom prospešným pôde, než hadom,“ reagoval J. Assange.

Ekvádorská vláda zintenzívnila vlani úsilie ukončiť Assangeov pobyt na svojej ambasáde. Ekvádor sa podľa ministerky zahraničia Maríe Espinosaovej pokúšal dostať J. Assangeho z ambasády aj tak, že po udelení občianstva požiadal Britániu o priznanie diplomatického statusu, čo Británia odmietla.

Teraz štyridsaťšesťročný J. Assange sa na ambasádu v Londýne uchýlil v júni 2012 kvôli obvineniu zo znásilnenia vo Švédsku z roku 2010. J. Assange vinu odmieta a Švédsko vlani prípad odložilo.

Stále ale môže byť zatknutý a vydaný do USA, kde mu hrozí stíhanie kvôli zverejneniu tajných dokumentov o vojne v Iraku či v Afganistane.

Britský súd tento rok zamietol sťažnosť Assangeových advokátov na britský zatykač a rozhodol, že zatykač zostáva v platnosti. Advokáti argumentovali okrem iného tým, že švédska prokuratúra vyšetrovanie zastavila. Britské úrady zatykač vydali v roku 2012 preto, že J. Assange porušil podmienky stanovené súdom pri jeho prepustení na kauciu a nedostavil sa na súd.

Ekvádor odstrihol austrálskeho hackera od internetu na svojej ambasáde už v októbri 2016 po tom, čo server Wikileaks zverejnil súkromné ​​e-maily šéfa kampane vtedajšej demokratickej kandidátky na prezidenta USA Hillary Clintonovej.