Arménsky premiér Nikol Pašinjan v sobotu vyzval na väčšiu vojenskú spoluprácu s Ruskom, deň po tom, ako sa azerbajdžanské sily začali sťahovať na sporné územie, ktoré predtým ovládali arménski separatisti. „Dúfame, že môžeme upevniť vzťahy s Ruskom nielen v oblasti bezpečnosti, ale aj v rámci vojenskej a technickej spolupráce. Samozrejme, pred vojnou boli ťažké časy, ale dnes je situácia ešte zložitejšia," uviedol podľa tlačovej agentúry AFP Pašinjan. Premiér to vyhlásil počas stretnutia s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom v Jerevane po tom, ako sa azerbajdžanskí vojaci v piatok presunuli do odstúpeného okresu Agdam, ktorý susedí s Náhorným Karabachom.

Žena s dieťaťom pri ikone v kláštore arménskej apoštolskej cirkvi z 9. storočia v Dadivanku, Náhorný Karabach
Neprehliadnite

Azerbajdžanský prezident sľúbil Putinovi chrániť kresťanské chrámy a kláštory Karabachu

Arménsko a Azerbajdžan sa 9. novembra dohodli na prímerí, ktoré sprostredkovalo Rusko a ktorým sa ukončili šesť týždňov trvajúce boje o samozvanú a nikým neuznanú Náhornokarabašskú republiku. Na základe tejto dohody Azerbajdžan opäť získa kontrolu nad tromi okresmi, ktoré ovládali arménski separatisti od prvej polovice 90. rokov. Na základe dohody bolo v Náhornom Karabachu nasadených aj približne 2- tisíc členov ruských mierových jednotiek. Šojgu v sobotu vyhlásil, že títo vojaci zabezpečili návrat 7- tisíc utečencov z tohto sporného územia, ktorí boli vysídlení následkom nedávnych bojov.

KK54 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin hovorí počas videokonferencie Valdajského diskusného klubu 22. októbra 2020 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok uviedol, že dal osobný súhlas na prevoz opozičného ruského politika Alexeja Navaľného do Nemecka po tom, ako bol ten v auguste otrávený nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin gestures while speaking at the annual meeting of the Valdai Discussion Club via video conference a
Neprehliadnite

Putin nariadil vytvorenie centra humanitárnej pomoci pre Náhorný Karabach

„Pre nás je najdôležitejšie zabrániť krviprelievaniu," uviedol v Jerevane Šojgu, ktorý bol súčasťou veľkej ruskej delegácie zahŕňajúcej i ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Šéf ruskej diplomacie označil návštevu za signál podpory Ruska pre arménskych predstaviteľov, ktorí sa dostali pod narastajúci nátlak opozície za to, že dopustili stratu časti sporného územia v prospech Azerbajdžanu. Arménsko súhlasilo, že Azerbajdžanu odstúpi 15 až 20 percent územia Náhorného Karabachu obsadeného azerbajdžanskými silami počas konfliktu, ktorý vypukol koncom septembra, a to vrátane historického mesta Šuša.

JB 37 Stepanakert - Na snímke muž stojí pri horiacom aute vedľa cesty vedúcej na horský priechod neďaleko hranice medzi Náhorným Karabachom a Arménskom počas bojov medzi arménskymi a azerbajdžanskými vojenskými jednotkami v samozvanom regióne Náhorný Karabach 8. novembra 2020. V spornom regióne Náhorného Karabachu, enkláve na území Azerbajdžanu s prevažne arménskym obyvateľstvom, pokračovali v nedeľu boje medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami. Pod paľbou sa opäť ocitla karabašská metropola
Neprehliadnite

Azerbajdžan a Arménsko si vymenili 200 zabitých ľudských tiel v Náhornom Karabachu

Opoziční činitelia odsúdili Pašinjana ako zradcu. Podľa nich dohoda o prímerí, podpísaná Arménskom, Azerbajdžanom a Ruskom, obsahuje ponižujúce podmienky. Pašinjan medzitým odvolal ministrov obrany aj zahraničných vecí, vlastné odstúpenie však vylúčil. Nový šéf arménskej diplomacie Ara Ajvazjan prijal Lavrovove pozvanie do Moskvy, píše tlačová agentúra TASS.

„Ministri zahraničných vecí Arménska a Ruska zdôraznili význam zachovania intenzívneho dialógu medzi oboma krajinami, najmä prostredníctvom vzájomných návštev. Minister Ajvazjan prijal pozvanie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na pracovnú návštevu Moskvy v blízkej budúcnosti," uviedol arménsky rezort diplomacie vo vyhlásení.