Úradujúci arménsky premiér Nikol Pašinjan v piatok požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o vojenskú pomoc v súvislosti s konfliktom na juhu arménskych hraníc s Azerbajdžanom, informuje agentúra TASS.

„Pretože azerbajdžanské vojenské jednotky neopustili územie Arménska, ako bolo dohodnuté, dnes som požiadal prezidenta Putina o pomoc Arménsku, a to vrátane poskytnutia vojenskej pomoci,“ uviedol Pašinjan počas mimoriadnej schôdze parlamentu.

Etnickí arménski militanti stoja na kontrolnom stanovišti pri dedine Čarektar na hranici s azerbajdžanským okresom Kalbadžar, v samozvanom regióne Náhorný Karabach 25. novembra 2020. V spornej oblasti Náhorného Karabachu sa 7. septembra obnovili boje medzi Azerbajdžanom a Arménskom
Neprehliadnite

Arménsko obvinilo Azerbajdžan z narušenia štátnych hraníc krajiny

Minulý rok získal Azerbajdžan pod svoju kontrolu časť územia Arménska vo vojenskom konflikte o územie Náhorného Karabachu, hranice medzi krajinami sa preto posunuli. Od štvrtka obviňuje Arménsko azerbajdžanské vojenské jednotky z narušenia štátnych hraníc a obsadzovania pohraničných oblastí. Azerbajdžan v piatok odpovedal, že v oblasti v súčasnosti zabezpečuje skutočné hranice.

Rokovanie medzi Arménskom a Azerbajdžanom by mali podľa Pašinjana pokračovať v sobotu.

Vojenský konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom o územie Náhorného Karabachu vypukol minulý rok v septembri a trval šesť týždňov.