Arménske bezpečnostné zložky zmarili pokus o atentát na tamojšieho premiéra Nikola Pašinjana, ktorý len nedávno podpísal dohodu s Azerbajdžanom o ukončení bojov o sporné územie Náhorného Karabachu. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters s odvolaním sa na arménsku Službu národnej bezpečnosti (NSS).

NSS tiež informovala o zatknutí troch mužov, vrátane svojho bývalého šéfa Artura Vanetsyana a bývalého predsedu poslaneckého klubu Republikánskej strany Arménska Vahrama Bagdasarjana. „Podozriví plánovali nezákonne sa ujať moci vraždou premiéra a už aj diskutovali o potenciálnych kandidátoch, ktorí by ho mohli nahradiť," píše sa vo vyhlásení arménskej NSS.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan
Neprehliadnite

Arménsky premiér Pašinjan podpísal dohodu o ukončení vojny o Náhorný Karabach

Tisíce demonštrantov protestovali v piatok v centre arménskej metropoly Jerevan a žiadali premiérovu rezignáciu. Protesty boli reakciou na podpísanie spomínanej dohody nielen o ukončení bojov v Karabachu, ale aj o odovzdaní značnej časti tohto územia a siedmich priľahlých oblastí Azerbajdžanu. Začiatkom tohto týždňa sa premiér vyjadril, že nemal inú možnosť ako dohodu podpísať. Podľa vlastných slov berie za toto rozhodnutie zodpovednosť, odstúpiť z funkcie však odmietol, píše Reuters.

Žena s dieťaťom pri ikone v kláštore arménskej apoštolskej cirkvi z 9. storočia v Dadivanku, Náhorný Karabach
Neprehliadnite

Azerbajdžanský prezident sľúbil Putinovi chrániť kresťanské chrámy a kláštory Karabachu

V spornej oblasti Náhorného Karabachu sa 7. septembra obnovili boje medzi Azerbajdžanom a Arménskom. Ruský prezident Vladimir Putin, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a arménsky premiér Nikol Pašinjan 9. novembra podpísali zmluvu o úplnom ukončení bojov v Náhornom Karabachu, ktorá vošla do platnosti 10. novembra.