V ukrajinskom meste Mariupol aktuálne prebieha operácia Organizácie Spojených národov, ktorej cieľom je evakuovať civilistov z komplexu oceliarní Azovstaľ, potvrdil v nedeľu hovorca humanitárneho úradu OSN Saviano Abreu. TASR túto informáciu prevzala od agentúry AP.

Posledné miesto odporu

OSN na tejto evakuačnej operácii spolupracuje s Medzinárodným výborom Červeného kríža (MVČK), ako aj s predstaviteľmi Ukrajiny a Ruska, priblížil Abreu s tým, že o tejto „veľmi zložitej“ situácii v tomto čase neposkytne ďalšie informácie.

Oceliarne Azovstaľ sú posledným miestom organizovaného ukrajinského odporu v Mariupole proti presile ruských inváznych síl. Ako píše AP, v podzemných bunkroch pod oceliarňami, takmer úplne zničenými v dôsledku ruských útokov, sa podľa odhadov stále ukrýva približne 2000 ukrajinských vojakov a 1000 civilistov.

Rusko: Z domov pri Azovstale odišli civilisti

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že z domov pri Azovstale v sobotu odišli humanitárnym koridorom dve skupiny civilistov. V jednej podľa tohto zdroja bolo 25 osôb av druhej 21, napísala agentúra TASS.

„Cez deň odišlo 25 miestnych obyvateľov. S príchodom tmy (...) odišla druhá skupina 21 ľudí a bola prevezená do obce Bezymennoje (ukrajinsky Bezimenne - pozn. ČTK),“ uviedlo ministerstvo s odkazom na obec, ktorá leží na území Doneckej oblasti ovládanom tamojšími proruskými separatistami.

Konvoj sprevádzali ruské jednotky a vozidlá OSN

Podľa fotografa agentúry Reuters dnes dorazilo do dočasného ubytovacieho centra v meste Bezimenne cez 50 civilistov, ktorí opustili oblasť okolo Azovstalu. Fotografie zachytávajú civilistov prichádzajúcich do obce Bezimenne v autobusoch s ukrajinskými poznávacími značkami, ktoré v konvoji sprevádzajú ruské jednotky a vozidlá so symbolmi OSN, opísal Reuters. Prvá skupina podľa neho mala asi 40 ľudí, ďalších 14 osôb. Bezimenne sa nachádza asi 30 kilometrov východne od Mariupolu.

Britská verejnoprávna stanica BBC pripomenula, že ruský prezident Vladimir Putin nariadil svojim jednotkám, aby v rámci útoku, ktorý Mariupol v podstate zrovnal so zemou a pripravil o život tisíce civilistov, areál oceliarní hermeticky uzavreli.

Ďalšie dôležité správy

Cherson
Neprehliadnite

Rusko pokračuje v sťahovaní síl k ukrajinským hraniciam, uviedol Kyjev