Správu zverejnili predstavitelia hnutia Spolu. Podľa nich sa v areáli našli nebezpečné látky ako olovo, atrazín či benzén, preto hovoria o ekologickej katastrofe.

Na snímke zľava Ivan Lesay zo Slovak Investment Holding, minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) a expert na eurofondy Ján Rudolf počas brífingu podpredsedu vlády pre ekonomiku a ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Bratislava, 13. mája 2020.  FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Štátna pomoc pre podnikateľov na nájomné dosiahne asi 200 miliónov eur

Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) by mal začať rázne konať a riešiť kontamináciu v areáli bratislavského Istrochemu. Vyzýva ho na to mimoparlamentná strana Spolu, ktorá v stredu (3. 6.) zverejnila výsledky prieskumu odtajneného po desiatich rokoch.

Prieskum potvrdil masívnu kontamináciu podzemnej vody a pôdy organickými aj anorganickými látkami v areáli spoločnosti Istrochem v Bratislave. „V skutočnosti môžeme hovoriť takpovediac až o chemickom 'kokteile' z látok, ktoré sú nám dobre známe, ale reálne došlo aj k ich zmiešaniu,“ uviedla odborníčka na životné prostredie za stranu Spolu Tamara Stohlová s tým, že medzi látky napríklad patria atrazín, toulén, arzén, olovo či benzén a je všeobecne známe, že sú nebezpečné pre ľudské zdravie, mnohé z nich sú karcinogénne alebo spôsobujú iné závažné ochorenia.

Prieskum podľa Stohlovej preukázal znečistenie v takom rozsahu, aký nikto neočakával a podľa jej slov môžeme hovoriť o „ekologickej katastrofe“. Súčasťou zverejnených správ od prieskumnej firmy bol aj predpokladaný model šírenia kontaminácie, ktorý ukazuje posun od daného miesta Istrochem až po kontakt s Malým Dunajom a predpokladaný ďalší posun smerom na Žitný ostrov.