Na slovenskom kapitálovom trhu končí Arca Brokerage House. O jej klientov sa postará spoločnosť RM – S Market, jeden z najstarších obchodníkov s cennými papiermi. Národná banka Slovenska odobrila predaj Arcy na koniec októbra, informuje Denník E.

Začal aj ukončil jednu éru

Pred 18 rokmi bol Peter Krištofovič pri zrode brokerského domu, vtedy pod názvom AFS, v lete tohto roka sa vrátil do postu predsedu predstavenstva. Ako píše denník, tomuto obchodníkovi sa venoval aj v čase, keď ho klienti poznali pod názvom Salve Investments.

nova arca
Neprehliadnite

Ozdravný plán Arcy Capital je ohrozený. Nebol schválený niektorými veľkými veriteľmi

Krištofovič na kapitálovom trhu začínal s Pavlom Krúpom, ktorý je konečným užívateľom výhod akciovky Efit. Tá je oficiálnym akcionárom Arca Brokerage. Krúpa je zároveň bývalý spolumajiteľ a zakladateľ Arcy.

Podľa obchodného a protischránkového registra vlastnia RM-S Market spolumajitelia telekomunikačnej firmy Swan Juraj a Pavol Ondrišovci.

Nový správca majetku

Klientský majetok Arca Brokerage House prešiel pod RMS v druhej polovici novembra. Pod správu vzali niekoľko tisíc klientov, tvrdí šéfka spoločnosti Zuzana Lieskovanová.

Ako informuje denník, RMS sa postará o držiteľskú správu aj o investičnú službu riadenie portfólia, bonusom je bezodplatné poskytovanie účtov do konca tohto roka.

Lee Louda
Neprehliadnite

Český špecialista na veľké bankroty: Arca sa dá zachrániť, ale nie celá a nie v tejto podobe

Klienti dostali vysvetľujúce listy, na ktoré niektorí ihneď reagovali. „Väčšina sa pýtala, aký vplyv bude mať presun ich účtov na už prihlásené pohľadávky v reštrukturalizačnom procese dlžníka Arca Capital Slovakia,“ hovorí Z. Lieskovanová.

Vysvetlila, že zmenou správcu ich majetkových účtov nie je proces reštrukturalizácie dotknutý. „Primárnym cieľom tohto prechodu je zabezpečenie kontinuity poskytovania investičných služieb,“ dodáva.

Prebrali aj dlhopisy

Keďže klienti Arca Brokerage House mali na svojich majetkových účtoch väčšinou dlhopisy a RMS preberá aj riadené portfóliá, spoločnosť ich analyzovala a vyjadrila sa, že boli nastavené dobre.

„V súčasnosti sú ziskové a väčšina klientov naďalej využíva sporiaci program,“ hovorí pre Denník E s tým, že ich prekvapilo akurát množstvo produktov s podobne nastavenou investičnou stratégiou. Tie sa budú optimalizovať.

RM – S Market už v minulosti podobne prevzala klientov iných padlých spoločností, ako napríklad Sevisbrokers či V brokers.

PAVLÍNA MATOVIČOVÁ Neodpovedala nám, jej muž, premiér, zas tvrdí, že ju otázkami o Arce Capital otravovať nebude.
Neprehliadnite

NAKA vyšetruje Arcu Capital, do ktorej investovala aj Matovičova manželka