V apríli zomrelo na Slovensku najmenej ľudí za posledných sedem mesiacov. Ochorenie covid-19 už nebolo najčastejšou príčinou úmrtí. Najvyššia úmrtnosť bola v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov. V utorok o tom v rámci najnovšej štatistiky informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Predbežné dáta o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v apríli 2021 hovoria o tom, že na Slovensku zomrelo v apríli takmer 5 300 osôb, čo bolo stále o 22 percent viac oproti priemeru aprílových hodnôt v predošlých piatich rokoch (4 300 ľudí).

Situácia sa však v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi roka výrazne zlepšila, keď od začiatku roka 2021 počty zomretých i celková nadúmrtnosť klesajú," zhodnotiť ŠÚ SR.

Kým v marci bol počet zomretých v porovnaní s priemerom vyšší o viac ako o 50 percent a vo februári prevyšoval predošlé roky takmer o 70 percent, v apríli sa situácia zmenila. „Ústup súčasnej vlny pandémie ochoreniacovid-19 potvrdil fakt, že na Slovensku zomrelo v apríli početne najmenej ľudí za posledných sedem mesiacov. Miera nadúmrtnosti teda klesá,“ uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Na snímke jednotka intenzívnej starostlivosti v COVID červenej zóne na Klinike pneumológie a ftizeológie I. Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove. Bratislava, 25. februára 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

V marci tohto roka zomrelo o 48 percent viac ľudí ako v predošlých rokoch

Medzi najčastejšie príčiny úmrtí (38 percent) počas apríla patrili choroby obehovej sústavy. Tie si vyžiadali takmer 2-tisíc ľudských životov. Na druhom mieste bolo ochorenie covid-19 (24 percent), ktorý si vyžiadal takmer 1 300 obetí. Medzi prvými piatimi najčastejšími príčinami úmrtí boli aj na nádory (19 percent), choroby dýchacej (šesť percent) a tráviacej sústavy (štyri percentá).

Vo štvrtom mesiaci zomrelo 1 200 osôb v produktívnom veku, ich miera nadúmrtnosti dosiahla takmer 18 percent. V skupine seniorov nad 65 rokov dosiahla 24 percent, celkovo zomrelo 4-tisíc osôb.

Na následky ochorenia covid-19 zomrelo aj v apríli najviac ľudí vo vekovej kategórii nad 65 rokov. Seniori predstavovali podľa ŠÚ SR viac ako tri štvrtiny obetí nového vírusu. Starší seniori nad 75 rokov predstavovali 45 percent obetí nového vírusu, nasledovali mladší seniori (31 percent) a ľudia v produktívnom veku (24 percent).

Následkom nového koronavírusu podľahlo v apríli aj jedno dieťa vo veku do 14 rokov.