Americká technologická spoločnosť Apple odkladá návrat svojich zamestnancov do kancelárií najmenej o mesiac, teda na október. Reaguje tak na redistribúciu mutácií koronavírusu v mnohých krajinách. S odvolaním sa na informované zdroje to uviedla agentúra Bloomberg.

Výrobca iPhonov ako jeden z prvých medzi americkými technologickými gigantmi odkladá plán na presun do normálnej prevádzky, teda do režimu pred pandémiou. Svojich zamestnancov o návrate uvedomí s mesačným predstihom.

Šéf Applu Tim Cook na začiatku júna uviedol, že zamestnanci by sa mali začať vracať do kancelárií začiatkom septembra aspoň na tri dni v týždni. V internej správe sa Cook odvolával na dostupnosť očkovania a na fakt, že novo nakazených koronavírusom ubúda.

iphone
Neprehliadnite

Apple plánuje zvýšiť tento rok výrobu nových iPhonov o 20 percent

Napriek hladkému prechodu k práci na diaľku nenahradil podľa Cooka tento režim adekvátne osobnú spoluprácu. „Viem, že nie som jediný, komu chýba ruch, energia, kreativita, osobná spolupráca a pocit spoločenstva, ktorý sme spolu vytvorili," povedal okrem iného Cook zamestnancom.

Niektorí zamestnanci sa neskôr proti plánu návratu do kancelárií postavili a žiadajú flexibilnejšie podmienky v prípadoch, keď je práca z domu možná, napísal server The Verge s odvolaním sa na interný list.

Apple sa k práci na diaľku stavia konzervatívnejšie než niektoré iné veľké technologické spoločnosti. Internetová firma Twitter napríklad už vlani v máji zamestnancom oznámila, že môžu pracovať z domova „navždy", ak to ich práca umožňuje. Vo februári oznámila spoločnosť Spotify, ktorá prevádzkuje najväčšiu svetovú službu pre streamovanie hudby, že jej zamestnanci môžu odteraz pracovať odkiaľkoľvek. Spoločnosť Facebook má v pláne po pandémii výrazne zvýšiť počet zamestnancov, ktorí môžu pracovať na diaľku. Plat im ale môže upraviť podľa miesta, kde bývajú.