Akcie americkej spoločnosti Apple v piatok vďaka priaznivým štvrťročným výsledkom hospodárenia posilnili o viac ako desať percent na nový rekord. Výrobca iPhonov tak prekonal saudskoarabskú ropnú firmu Saudi Aramco a stal sa najväčšou firmou na svete podľa trhovej kapitalizácie, uviedla agentúra Reuters.

Akcie firmy Apple zavreli na hodnote 425,04 dolárov. Trhová kapitalizácia firmy tak predstavuje hodnotu 1,82 biliónov dolárov. Trhová kapitalizácia spoločnosti Aramco, ktorá bola najhodnotnejšou firmou na svete od svojho vlaňajšieho vstupu na burzu, bola 1,76 biliónov USD.

Piatkový rast bol najvyšším denným rastom akcií Apple od 13. marca. Firma za jeden deň zvýšila svoju trhovú kapitalizáciu o 172 miliárd USD. To je viac než trhová hodnota firmy Oracle.

Silnejší než konkurenti

Od začiatku tohto roka akcie Apple posilnili o zhruba 45 percent. Investori vsádzajú na to, že Apple a ďalšie veľké americké technologické firmy vyjdú z koronavírusovej pandémie silnejšie než menší konkurenti.

Zosadenie firmy Aramco prichádza v búrlivej dobe pre saudskoarabskú spoločnosť. Jej primárna ponuka akcií nesplnila očekávania korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý pôvodne chcel oceniť firmu na dva bilióny USD a získať z primárnej ponuky 100 miliárd USD. Zahraniční investori sa však ceny zaľakli a vláda nakoniec urobila menšiu domácu ponuku a získala zhruba 30 miliárd USD. I tak sa stala ponuka firmy rekordnou.

Prudký pokles ceny ropy

Aramco následne zasiahol prudký pokles cen ropy spôsobený prepadom dopytu po energii v reakcii na epidémiu ochorenia Covid-19. Tržby firmy Aramco v druhom štvrťroku podľa očakávania analytikov dopytovaných agentúrou Bloomberg klesli na 37 miliárd USD z 76 miliárd pred rokom. Tržby Apple v uplynulom štvrťročí predstavovali 59,7 miliardy USD.