Mať potvrdenie o absolvovaní očkovania proti ochoreniu Covid-19 a nosiť ho so sebou vo svojom smartfóne. Môcť sa teda v čase pandémie voľnejšie pohybovať, cestovať aj lietať. Také niečo bude zrejme najskôr umožnené obyvateľom amerického Los Angeles, kde žije približne 10 miliónov ľudí. Vďaka tomuto digitálnemu nástroju je tiež možné vyhnúť sa riziku, že by papierové doklady boli sfalšované. 

Mesto v spolupráci so spoločnosťou Healthvana pripravilo aplikáciu, ktorá zaznamenáva prvú aj druhú fázu očkovania. Špeciálne digitálne potvrdenie po prvej injekcii je už podľa agentúry Bloomberg bežnou praxou; aplikácia teraz upozorňuje ľudí, aby sa pripravili na druhú dávku vakcíny. Cieľom je, aby potvrdenie o absolvovaní očkovania v mobile bolo vstupenkou do školy, divadla, kina, baru či na koncert, ale aj na palubu lietadla.

„Príjemcovia si potvrdenie môžu uložiť v rámci Apple Wallet alebo na konkurenčnú platformu Google a preukázať sa tak leteckým spoločnostiam, no aj školám; všade tam, kde je to potrebné,“ povedal agentúre Bloomberg Ramin Bastani, šéf firmy Healthvana.

Svoju verziu chystajú leteckí dopravcovia

Podobné aplikácie budú kľúčom aj pre rozbeh leteckej dopravy, výrazne zníženej kvôli koronakríze. Svoju aplikáciu pripravuje Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA). Tzv. Travel Pass má umožniť cestujúcim ukladať a spravovať certifikáty po absolvovaní testov alebo vakcíny na Covid-19. Aplikácia by mala byť dostupná v obchodoch iOS a Android do marca 2021.

Pandémia ochromila leteckú dopravu.
Neprehliadnite

Európsku leteckú dopravu postihol Covid najvážnejšie, aj rok 2021 bude stratový

Združenie uvádza, že informácie poskytované v cestovnom pase IATA môžu zároveň využiť vlády, požadujúce testovanie alebo očkovanie ako podmienku cezhraničného cestovania počas a aj po skončení pandémie. „Dôležitým aspektom je skutočnosť, že poskytnuté informácie sú overené. Je to bezpečný prostriedok na správu zdravotných požiadaviek, oveľa efektívnejší ako papierové formy.“

Aerolinky budú vyžadovať potvrdenie

Viaceré aerolinky, medzi nimi Quantas, ale aj United Airlines, JetBlue či nemecká Lufthansa sa nechali počuť, že cestovať dovolia len tým pasažierom, ktorí sa preukážu očkovaním. Preferovať majú aplikáciu Common Pass.

České Hospodářské noviny priblížili jej princíp. Stojí za ňou nezisková organizácia Commons Project, pričom nástroj je decentralizovaný. Užívatelia majú zápis o svojich údajoch len na svojom telefóne. Aplikácia dodáva údaje aj o miestnych obmedzeniach, ak ľudia so svojim telefónom prekročia hranice iného štátu.

Noviny upozornili aj na fakt, že pokiaľ bude očkovanie prebiehať pomaly a nebude dostupné každému, vytvorí sa niečo ako vrstva globálnej „očkovanej elity“, a tým nový model nerovnosti.

KK34 Hartford - Na snímke ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNtech v nemocnici 14. decembra 2020 v americkom Hartforde.  V Spojených štátoch sa v pondelok začalo očkovanie proti novému druhu koronavírusu. FOTO TASR/AP
A vial of the Pfizer-BioNTech vaccine for COVID-19 sits on a table at Hartford Hospital, Monday, Dec. 14, 2020, in Hartford, Conn. (AP Photo/Jessica Hill)
Neprehliadnite

EÚ rokuje s firmami Pfizer a BioNTech o zdvojnásobení dodávok ich vakcíny

Citovali behaviorálneho ekonóma Adama Olivera z London School of Economics, podľa ktorého by takýto prístup oslabil sociálnu súdržnosť. Uviedol tiež, že ľudia by prestali dodržiavať protipandemické opatrenia skôr, ako sa stihne preočkovať viac ako 16 percent populácie. „Takéto pasy pre vybraných by mohli podkopať mesiace budovanú snahu vlády vysvetliť, že sme v tom všetci spoločne,“ povedal odborník pre časopis Wired.