V meste má svoje hlavné sídlo spoločnosť Home Credit zo skupiny PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. 

Firma má momentálne v Tchien-ťinu 44 manažérov, expertov a ich rodinných príslušníkov. Všetko sú to prevažne Česi a Slováci. Hovorca Home Creditu Milan Tománek potvrdil, že sú všetci v poriadku a evakuovaní. 

Rozľahlý prístav Tchien-ťin leží asi 150 kilometrov juhovýchodne od metropoly Pekingu. Explózie vyvolali rozsiahly požiar, tlaková vlna napáchala škody do vzdialenosti niekoľkých kilometrov.

V prístavnom skladisku priemyselnej zóny Pin-chaj došlo pred polnocou miestneho času v jednom prepravnom kontajneri k explózii, ktorá vyvolala ďalší výbuch v susedných kontajneroch, uviedla polícia. Prvý výbuch mal podľa expertov silu troch ton trinitrotoluénu, druhý bol oveľa väčší a mal silu 21 ton  trinitrotoluénu. V skladisku bol podľa agentúry Nová Čína uložený nebezpečný tovar, buď trhaviny, alebo zápalné látky. Majitelia mali údajne všetky potrebné povolenia.

Prezident Si Ťin-pching vyzval miestne úrady k plnému nasadeniu síl na záchranu zranených a čo najrýchlejšie uhasenie požiaru. Miestne úrady ale dnes hasenie požiaru pozastavili a zdôvodnili to nedostatočnými informáciami o obsahu a množstve nebezpečných látok v skladisku.

Očití svedkovia vypovedali, že najprv zahliadli obrí ohnivý kotúč, po ktorom zaznel silný výbuch. Obyvatelia okolitých obcí sa údajne domnievali, že ide o zemetrasenie. Okolité domy sú bez elektrického prúdu, tlaková vlna rozbila stovky okien. Požiar v mieste výbuchu dosahoval stovky metrov. Výbuch zaznamenali aj družicové snímky, tvrdia ruské médiá.

Mesto Tchien-ťin, kde žije zhruba 15 miliónov obyvateľov, je dôležitou dopravnou križovatkou a priemyselným strediskom so silnými hospodárskymi väzbami na Peking. Od polovice 19. storočia je významným prístavom a bránou k čínskej metropole. Prístav oznámil, že napriek stredajšej explózii funguje normálne.

Skladisko vlastní firma Ruihai Logistics. Tá na svojej webovej stránke uvádza, že má oprávnenie na nakladanie s nebezpečnými materiálmi a že ročne prepravuje asi milión ton nákladu.

Priemyselné nešťastia nie sú v prudko sa industrializujúcej Číne ničím neobvyklým. Pred rokom zabil výbuch v továrni na automobilové súčiastky vo východnej Číne 75 ľudí.