Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres nepredpokladá, že vojna na Ukrajine sa skončí v blízkej budúcnosti. Guterres to povedal v stredu na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.

„Nemyslím si, že máme šancu podporiť alebo sprostredkovať seriózne rokovania o dosiahnutí mieru v krátkodobom horizonte,“ uviedol. Poukázal pritom na historické rozdiely medzi krajinami, ktoré sťažujú riešenie súčasného vojnové stavu.

Hovoril tiež o zachovaní vývozu ukrajinských a ruských potravín a hnojív, keďže obe krajiny sú ich hlavnými vývozcami do rozvojových krajín, kde mnoho ľudí čelí hladomoru.

Vývoz obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov umožňuje v čase vojny na Ukrajine dohoda, ktorú vlani v lete sprostredkovali OSN a Turecko. Rusko môže na jej základe napriek sankciám vyvážať hnojivá cez Čierne more.

Šéf OSN vyzval, aby s vývozom poľnohospodárskych produktov z Ruska a Ukrajiny pomohol aj súkromný sektor. Viaceré firmy sa totiž obávajú, že pri vývoze ruských hnojív sa dostanú do konfliktu so sankciami, pripomína AP. Západ však tvrdí, že sankcie voči Rusku sa na potraviny a hnojivá nevzťahujú.

Ďalšie dôležité správy

Vitalij Kličko na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose po tom, čo sa dozvedel o tragickom páde vrtuľníka v meste Brovary.
Neprehliadnite

Kličko je po rozhovoroch v Davose optimista: Ukrajina dostane nové zbrane