Severoatlantická aliancia odsúdila minulotýždňový útok bezpilotného lietadla na tanker Mercer Street, ku ktorému došlo minulý týždeň neďaleko pobrežia Ománu. Pridala sa tak k svojim členským krajinám, ktoré už medzičasom dôrazne protestovali proti tomuto útoku, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia.

„Pridávame sa k spojencom a dôrazne odsudzujeme nedávny smrteľný útok na MV Mercer Street pri pobreží Ománu a vyjadrujeme sústrasť Rumunsku a Spojenému kráľovstvu za ľudské straty, ktoré pri tom utrpeli,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení, ktoré médiám poskytla hovorkyňa NATO.

Pri štvrtkovom útoku na tanker prišiel o život jeden rumunský námorník a jeden Brit, ktorý bol členom bezpečnostnej služby.

NATO v stanovisku zdôraznilo, že sloboda námornej plavby je životne dôležitá pre všetkých spojencov Aliancie a musí byť dodržiavaná v súlade s medzinárodným právom.

„Je za tým Irán“

„Spojené kráľovstvo, Spojené štáty a Rumunsko dospeli k záveru, že za týmto incidentom viac ako pravdepodobne stojí Irán. Spojenci sú znepokojení destabilizačnými akciami Iránu v tomto regióne a vyzývajú Teherán, aby rešpektoval svoje medzinárodné záväzky,“ uvádza sa v zverejnenom vyhlásení.

Izrael ako prvý obvinil uplynulý piatok Irán z útoku na tanker. Irán v nedeľu tieto obvinenia poprel. K pozícii Izraela sa v pondelok pridali aj Spojené štáty, keď americký minister zahraničných vecí Antony Blinken upozornil, že USA sú pripravené podniknúť „kolektívnu odpoveď“ voči Iránu za incident pri pobreží Ománu. Po tom, čo Izrael obvinil Irán z útoku, Teherán v nedeľu 1. 8. obvinenia poprel.

Loď patrí Izraelčanovi

Tanker Mercer Street, ktorý napadli neďaleko pobrežia Ománu, zakotvil v utorok v Spojených arabských emirátoch. Podľa agentúry AFP plavidlo zakotvilo v utorok ráno v prístave Fudžajra, kam sa pôvodne aj plavil z tanzánijského Dar es Salaamu. Podľa britských zdrojov bol tanker prázdny a k útoku došlo vo štvrtok 30. 7. neskoro v noci.

Loď plaviaca sa pod vlajkou Libérie má japonských majiteľov. Prevádzkuje ju spoločnosť Zodiac Maritime sídliaca v Londýne, ktorej majiteľom je izraelský magnát Ejal Ofer. Spojené arabské emiráty, ktoré vlani normalizovali vzťahy s Izraelom, sa k záležitosti oficiálne nevyjadrili.

ropný tanker Stena Impero plávajúci pod britskou vlajkou plavba prístav Bandar Abbás
Neprehliadnite

Izrael hovorí o dôkazoch proti Iránu v prípade útoku na tanker pri pobreží Ománu