Postupy slovenských laboratórií by mali vedieť odhaliť takzvaný anglický kmeň nového koronavírusu. V slovenských laboratóriách by nemalo dochádzať k zníženej citlivosti na jeho diagnostiku. Na sociálnej sieti to uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Proti novému kmeňu by mali byť účinné aj vakcíny. „V súčasnosti nie sú dôkazy o tom, že by nový variant vírusu zmenil protilátkovú odpoveď alebo účinnosť vakcíny proti ochoreniu Covid-19," spresnili hygienici.

Na snímke tlačová konferencia 4. januára 2021 pred budovou Mestského úradu v Nitre k najnovšiemu vývoju pandémie v Nitre a okolí. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

V Nitre vznikne centrum na uskladnenie vakcíny

Regionálne úrady verejného zdravotníctva SR realizujú zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie. „Zameriavajú sa na dodržiavanie karantény a následné testovanie na Covid-19 na území SR," doplnil ÚVZ SR.

Pozitívne vzorky po PCR testovaní sú uskladňované, takže bude možná aj spätná diagnostika týchto vzoriek na nový kmeň koronavírusu. „Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že na prítomnosť nového variantu vírusu budú diagnostikované v priebehu budúceho týždňa," dodali hygienici.

Na snímke riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj (vľavo) a primátor mesta Nitra Marek Hattas počas tlačovej konferencie 4. januára 2021 pred budovou Mestského úradu v Nitre k najnovšiemu vývoju pandémie v Nitre a okolí. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

Nitra zrejme zlúči kapacity v škôlkach určených pre rodičov v prvej línii

Šéf slovenského rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v pondelok (4. 1.) uviedol, že takzvaný anglický kmeň sa podarilo identifikovať v skúmaných vzorkách z okresu Michalovce. Nový kmeň má mať o 70 percent vyššiu schopnosť šírenia, vyššie reprodukčné číslo Rt približne o 0,4 ako pôvodný vírus. Klinické príznaky a smrtnosť ochorenia nového variantu sú v porovnaní s pôvodným vírusom podľa ministra nezmenené.