Anglicko povolí ľuďom od polovice mája cestovanie do zahraničia, ale dovolenku bez nutnosti karantény po návrate bude možné stráviť len v 12 krajinách. Oznámil to britský minister dopravy Grant Shapps. Do skupiny krajín s nízkym rizikom nákazy koronavírusom patrí napríklad Portugalsko, Izrael, Austrália alebo Island. Pri cestách do obľúbených rekreačných destinácií ako sú Španielsko, Francúzsko, Taliansko alebo Grécko bude aj naďalej potrebná po návrate domáca izolácia.

Obyvatelia Anglicka budú môcť vycestovať do zahraničia od 17. mája a najväčší nápor ľudí túžiacich po dovolenke potom čakajú krajiny z takzvaného zeleného zoznamu. Na ňom figurujú štáty s priaznivou epidemickou situáciou, kde bude možné stráviť dovolenku bez nutnosti karantény po príchode. Niektoré z týchto krajín vrátane Nového Zélandu či Singapuru ale zatiaľ nepúšťajú cez hranice cudzincov, upozornil server BBC. Aj pre cesty do „zelených" krajín ale bude nutný test na koronavírus pred odchodom a po príchode. Zoznam vláda aktualizuje začiatkom júna.

WA 28 Londýn - Britský premiér Boris Johnson počas tlačovej konferencie, na ktorej sa vyjadril k aktuálnej pandemickej situácii  v Londýne vo štvrtok 7. januára 2020. FOTO TASR/AP

 

Britain's Prime Minister Boris Johnson speaks during a media briefing on coronavirus, COVID-19, in Downing Street, London, Thursday Jan. 7, 2021. (Tolga Akmen/Pool via AP)
Neprehliadnite

Británia chce mať vlastné antivirotiká proti covidu, oznámil Johnson

„V tejto krajine sa nám podarilo vystavať pevnosť proti covidu. V iných častiach sveta ale choroba stále vyčíňa ..., a preto je dnešné oznámenie nevyhnutne veľmi opatrné," uviedol Shapps.

Britská vláda má okrem zeleného zoznamu ešte oranžový zoznam krajín s vyšším rizikom a červený zoznam krajín s najvyšším rizikom. Pre cesty do krajín v oranžovom zozname, kde je napríklad Francúzsko, USA alebo Taliansko, platí povinná desaťdňová karanténa po návrate s možnosťou skrátenia po negatívnom teste na koronavírus. Po príchode z krajín v červenom zozname, kde je aktuálne mimo iného India a kam pribudnú od 12. mája Turecko, Maldivy a Nepál, je nutná karanténa s dohľadom v hoteli. Vláda odporúča ľuďom, aby do krajín mimo zeleného zoznamu na dovolenku vôbec necestovali.