V Anglicku sa od pondelka otvorí ďalších desať veľkokapacitných očkovacích centier, ktoré majú v nasledujúcich týždňoch očkovať proti Covidu-19 tisíce ľudí denne. Pre vakcínu si ľudia budú ponovom môcť zájsť napríklad na rugbyový štadión v Merseyside, na dostihové závodisko v Taunton alebo do konferenčného centra v Bournemouthe, napísal denník The Times.

Vláda chce vďaka tomu splniť cieľ zaočkovať do polovice februára 15 miliónov ľudí, zatiaľ vakcínu dostalo niečo cez 3,5 milióna obyvateľov. Kabinet sľúbil, že do 15. februára by mali byť zaočkovaní ľudia z najzraniteľnejších skupín - seniori nad 70 rokov, zdravotníci a ľudia s vážnymi zdravotnými problémami. Vakcínu môžu dostať v ordináciách praktických lekárov, v nemocniciach alebo práve v očkovacích centrách, ktorých už teraz funguje v Anglicku sedem, okrem iného na štadióne Ashton Gate v Bristole či v londýnskom konferenčnom centre ExCel.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k protiepidemickým opatreniam v Bratislave 9. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Anglický kmeň koronavírusu by laboratóriá mali vedieť odhaliť, tvrdí ÚVZ

Vláda považuje vakcinácii za hlavný prostriedok boja s postupujúcou pandémiou, chce sa ale sústrediť aj na to, aby nákazu do Británie nepriviezli ľudia, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Od pondelka musia všetci navrátilci z cudziny predkladať na hraniciach negatívny test na koronavírus, pričom bez ohľadu naň ich čaká desaťdňové karanténa.

Úrady teraz zvažujú spôsoby, ako dodržiavanie pravidiel sledovať a vymáhať. Podľa denníka The Times je v hre napríklad zriadenie karanténnych hotelov v blízkosti letísk alebo zvýšený dohľad nad ľuďmi, ktorí sa vrátili zo zahraničia. To, či všetci dodržiavajú nariadenú izoláciu, by mohli pomáhať zisťovať moderné technológie ako napríklad rozoznávanie tvárí alebo GPS.