Vo viacerých mestách v Anglicku sa v sobotu konali ďalšie protesty proti návrhu zákona, ktorý by polícii udelil väčšie právomoci pri zasahovaní voči demonštrantom. Informovala o tom agentúra AP.

Do londýnskych ulíc vyšli stovky ľudí, ktorí pochodovali smerom k britskému parlamentu. Neďaleko postavenú sochu bývalého premiéra Winstona Churchilla, ktorú vlani posprejovali protirasistickí demonštranti, strážila polícia.

Mnohí protestujúci niesli transparenty s heslami, ktoré upozorňovali na násilie páchané na ženách, pričom skandovali „Ženy sú všade vystrašené a polícii a vláde na tom nezáleží,“ píše AP.

Írsko
Neprehliadnite

Počas protestu proti pandemickým opatreniam v Írsku polícia zadržala 23 ľudí

Podľa londýnskej Metropolitnej polície sa väčšina demonštrantov „pokúša dodržiavať rozostupy“ v súlade s epidemiologickými opatreniami, „malá menšina“ však zablokovala cestu pri parlamente.

„Na mieste sú policajti a presviedčajú ich k pohybu, aby sme mohli opäť otvoriť cesty,“ uviedla polícia.

Protesty sa odohrali aj vo waleskej metropole Cardiff a v severoanglických mestách Liverpool, Manchester a Newcastle.

Spomínaný návrh zákona, ktorým sa v súčasnosti zaoberá parlament, sa totiž týka len Anglicka a Walesu, približuje AP. Polícia v prípade schválenia tejto právnej normy bude okrem iného môcť určiť čas začiatku a konca protestov a takisto určiť obmedzenia v súvislosti s hlukom.

Cieľom návrhu je okrem iného zabrániť ľuďom zaberať verejné priestranstvá, vešať sa na mosty, prilepiť sa k oknám budov alebo využívať ďalšie postupy s cieľom pritiahnuť pozornosť.

V marci vypuklo niekoľko protestov v meste Bristol na juhozápade Anglicka. Počas nepokojov došlo k poškodeniu policajnej stanice a vozidiel a viacero policajtov utrpelo zranenia. Bezpečnostné zložky zadržali desiatky osôb, pripomína AP. Ľudia vyšli do ulíc aj v Manchestri, kde však boli zhromaždenia podľa polície "prevažne nenásilné". Napriek tomu tam policajti zadržali 18 ľudí, ktorí sedeli na električkovej trati.