Angličania môžu vďaka ďalšej fáze uvoľnenia objať svojich priateľov, sadnúť si na obed a pivo dovnútra reštaurácie či odísť na dovolenku za hranice. Otvorili sa tiež hotely, kina či kryté športoviská. Nové, menej prísne pravidlá začali platiť aj vo Walese a Škótsku, slobodu si tak v Británii oddnes užije približne 65 miliónov ľudí, napísala agentúra Reuters. Severné Írsko čaká ďalšia vlna uvoľnenia, ktorá so sebou prinesie aj otvorenie vnútorných priestorov reštaurácií a krčiem, najskôr 24. mája, píše server BBC.

Zmiernenie reštrikcií je súčasťou postupného plánu návratu k bežnému životu, ktorý pre Anglicko vo februári predstavil britský premiér Boris Johnson. Odohráva sa v štyroch etapách, rozvoľnenie by malo vždy predchádzať vyhodnoteniu momentálnej epidemické situácie. Posledná fáza je plánovaná na jún.

Portugalsko
Neprehliadnite

Anglicko povolí cestovanie do zahraničia, bez karantény ale len do hŕstky krajín

Angličania si oddnes môžu užívať reštaurácie, kiná, múzeá, divadlá, športové štadióny a ubytovacie služby. Dospelí sa môžu zúčastniť organizovaného športu a to aj na vnútorných športoviskách. Zvýšené sú maximálne počty návštevníkov svadieb a pohrebov. Úprava pravidiel zahŕňa aj povolenie objímať sa s priateľmi a príbuznými, vláda však vyzýva, aby ľudia k tesnému kontaktu pristupovali s rozvážnosťou. V iných prípadoch majú Angličania naďalej dodržiavať bezpečné rozostupy.

„Objímem doslova každého, ku komu sa dostanem. Matkám vytrhnem deti z náručia a budem sa nakláňať cez chodítka," povedala denníku The Telegraph britská herečka Joanna Lumley. ,,Objímte predavačky pri pokladni, Ramar aj chlapcov hrajúcich futbal v parku. Neskôr samozrejme objímem aj policajtov, ktorí mi na policajnej stanici prednesú obvinenie. Lupička-objímačka, to som ja," dodala 75 rokov Lumley.

Mesto Oia na otrove Santorini
Neprehliadnite

V Británii s oznámením o uvoľňovaní reštrikcií vzrástli rezervácie dovoleniek

Návaly eufórie však sprevádzajú výzvy k opatrnosti, píše agentúra Reuters. Johnson ľuďom odporučil, aby sa objímali s najväčšou opatrnosťou a upozornil, že variant koronavírusu objavený v Indii, sa šíri aj v Británii a hrozí kvôli tomu odloženie finálnej fázy uvoľnenia plánovaného na budúci mesiac. „Spoločne sme dosiahli ďalší míľnik na našej ceste z uzávery, ale ďalší krok musíme urobiť s veľkou dávkou opatrnosti," uviedol Johnson.

Obyvatelia Anglicka, Škótska a Walesu môžu od dneška tiež odísť na dovolenku. Bez nutnosti karantény však môžu vycestovať len do 12 krajín vrátane Portugalska či Izraela, ktoré sú na takzvanom zelenom zozname. V prípade cesty do krajín na oranžovom zozname je nutná po návrate desaťdňová karanténa.

Šéfovia britských aeroliniek British Airways a londýnskeho letiska Heathrow dnes britskú vládu vyzvali, aby ľuďom uľahčila cestovanie a zelený zoznam krajín pred začiatkom leta rozšírila - a to najmä o Spojené štáty, krajiny v Karibiku, Francúzsko, Grécko a Španielsko.

EBE 40 Londýn - Na snímke britský premiér Boris Johnson počas televíznej tlačovej konferencie vo svojom sídle na Downing Street 10 v Londýne 22. februára 2021. Johnson v pondelok predstavil štvorfázový plán postupného uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Johnson načrtol
Neprehliadnite

Anglicko uvoľnilo opatrenia, Johnson vyzýva na opatrnosť

Letisko dnes k odletu vybavilo 11-tisíc ľudí, teda o 7-tisíc viac ako pred týždňom. V porovnaní so 120-tisíc cestujúcimi za deň, ktoré letiská vybavili v túto ročnú dobu v časoch pred pandémiou, ide však stále o značný pokles. Spoločnosť British Airways oznámila, že vypravila len zlomok z bežných 200 letov.

No dovolenku sa dnes však vydali tisícky Britov, napísala BBC. Len do Portugalska dnes z Británie mieri 22 letov, pričom najviac z nich pristane v najjužnejšom portugalskom regióne Algarve. Zamestnanci tamojšieho letiska turistom rozdávali balíčky s dezinfekciou a dvoma rúškami.

Z obnovenia britského cestovania sa teší aj Portugalsko, ktoré koronavírus ochudobnil o príjmy z cestovného ruchu. „Pandémia nás príšerne zasiahla. Všetko sa zavrelo a teraz sa pomaly otvára. Pohľad na prázdne príletovej brány bol smutný. Ale dnes je to lepšie. Je to osviežujúca," uviedla 55-ročná Maria Joaová, ktorá v príletovej hale lisabonského letiska prevádzkuje obchod s občerstvením.