Švédsko bude podporovať politiku otvorených dverí Severoatlantickej aliancie (NATO), uviedla premiérka Magdalena Anderssonová v pondelok počas návštevy Kyjeva. Informovala o tom televízia CNN.

Štokholm bude podporovať potenciálnych členov

Takzvaná politika otvorených dverí NATO je založená na článku 10 Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého rozhodnutie o pozvaní krajiny na vstup do Aliancie musia prijať všetky členské štáty tejto organizácie.

„Keď sa staneme členom, budeme podporovať politiku otvorených dverí NATO," povedala Anderssonová na tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Švédsko a Fínsko ukončili v pondelok v sídle NATO v Bruseli prístupové rozhovory, ako sa na tom minulý týždeň na summite v Madride dohodli lídri členských štátov, uviedla Aliancia v oznámení. Obe krajiny podľa neho oficiálne potvrdili vôľu a schopnosť splniť politické, právne a vojenské záväzky a povinnosti členstva v NATO.

Zmena neutrálneho postoja

Prístupové protokoly s Fínskom a Švédskom podpíšu spojenci tento utorok. Následne ich musí ratifikovať všetkých 30 členských štátov NATO vrátane Slovenska, čo môže trvať šesť až osem mesiacov.

Švédsko i Fínsko prehodnotili svoje dlhoročné neutrálne postavenie po invázii Ruska na Ukrajinu, po ktorej podpora NATO v oboch severských krajinách stúpla.

Anderssonová v Kyjeve tiež uviedla, že Švédsko zostáva otvorené ďalším sankciám voči Rusku. „Myslím si, že v Európskej únii sú rôzne názory na to, či by to teraz bola správna cesta vpred. My sme tomu otvorení," dodala.

Zelenskyj povedal, že gratuluje Švédsku a predsedníčke jeho vlády „k historickému rozhodnutiu summitu NATO o vstupe Švédska do Severoatlantickej aliancie v zrýchlenom konaní".

Ďalšie dôležité správy

PK 64 Visby - Švédska premiérka Magdalena Anderssonová odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie v meste Visby na ostrove Gotland v Baltskom mori 3. júla 2022. Anderssonová v nedeľu odmietla poprieť tvrdenie Turecka, že v rámci snáh o vstup do NATO jej krajina sľúbila deportovať jednotlivcov, ktorých hľadá Ankara. FOTO TASR/AP

Sweden's Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a press conference in Visby, Sweden, Sunday, July 3, 2022. (Henrik Montgomery/TT News Agency via A
Neprehliadnite

Fínsko a Švédsko nič Erdoganovi nesľúbili, deportácia nebola súčasťou dohody NATO