Jedinou zložkou spotreby, ktorá aj v decembri 2021 rástla, bol predaj a údržba áut. Tržby tu v porovnaní s novembrom vzrástli o 1,1 percenta a medziročne boli vyššie až o 16,8 percenta. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank, v komentári k decembrovému vývoju tržieb v obchode, ktoré zverejnil Štatistický úrad. Sprísnenie pandemických opatrení sa viac ako v maloobchode v decembri podľa neho prejavilo v niektorých službách.

Omikron je miernejší

„V nasledujúcich mesiacoch očakávame pomerne silné dynamiky medziročného rastu tržieb, keď vlna pandémie omikron znižuje ekonomickú aktivitu a spotrebu domácností výrazne miernejšie, ako minuloročná alfa vlna pandémie, povedal Koršňák."

Napriek silnému technickému medziročnému rastu tržieb v úvode roka sa však ich úroveň nebude zásadnejšie vymykať rámcu obdobia spred pandémie a tržby by sa mali stále pohybovať len približne na úrovniach z úvodu roku 2019, respektíve 2020," myslí si analytik.

Spotrebu môže tlmiť inflácia

Pandémia by podľa neho už nemala zásadnejšie obmedzovať spotrebu ani v nasledujúcich mesiacoch. Odložená spotreba by naopak mohla ďalej podporovať jej popandemické oživenie. Naopak, tlmiť spotrebu by mohla vysoká inflácia.

„Záporná reálna úroková miera by síce podľa teórie mala viesť domácnosti k rozpúšťaniu úspor do spotreby, časť domácností sa však nespráva úplne racionálne a z obáv akumuluje bezpečnostné úspory aj v čase, kedy ich znehodnocuje inflácia.

Tržby môžu rásť

Navyše, nemalá časť domácností, najmä nízkopríjmových, nemá žiadne, alebo len zanedbateľné úspory a vyššie ceny sa tak priamo premietnu aj do ich reálnej spotreby," dodal Koršňák.

„Očakávame, že v nasledujúcich mesiacoch môžu tržby obchodníkov mierne rásť, nakoľko variant omikron nevyvolávala potrebu zavádzania prísnych protipandemických opatrení, ktoré by zahŕňali aj zatváranie obchodov.

Spotreba domácností sa zvýši

Napriek tomu ale je prvý kvartál tohto roka poznačený pandémiou, čo môže viesť k nižšej spotrebe domácností. „Očakávame, že spotreba domácností by mohla začať významnejšie rásť v druhom kvartáli roka, keď budeme mať aktuálnu vlnu pandémie za sebou," spresnila Jana Glasová, analytička 365.bank.

Spotreba okrem toho bude podľa Glasovej ovplyvňovaná aj nedostatkom niektorých výrobkov v obchodoch, a to buď z dôvodu materiálovej krízy, alebo pre pandémiu. V oboch prípadoch dochádza k výpadkom vo výrobe, a to v dôsledku chýbajúcich súčiastok alebo zamestnancov.

Prísne opatrenia sa snáď už nevrátia

„V roku 2022 očakávame pokračujúci rast maloobchodných tržieb. Avšak dúfajúc, respektíve za predpokladu, že pandémia a s ňou súvisiace opatrenia už nezabuchnú obchodníkom dvere na ich predajniach," doplnila Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne, predpokladá, že po ustúpení súčasnej vlny pandémie budeme pozorovať vysoké nárasty tržieb v niektorých kategóriách služieb aj v dôsledku nízkej porovnávacej bázy, napríklad ubytovacie a stravovacie služby.

Maloobchod si polepšil

Podľa údajov Štatistického úradu sa tržby maloobchodu v decembri 2021 v porovnaní s novembrom 2021 znížili o tri percentá. V porovnaní s decembrom 2020, tržby minulý rok v decembri narástli o 1,1 percentá. V priemere za celý rok 2021 si maloobchod medziročne polepšil o 1,4 percenta, pričom jeho tržby presiahli úroveň predpandemického roka 2019 o 0,3 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Pekáreň s kaviarňou Fertucha funguje takmer ako predtým, len tržby sú menšie.
Neprehliadnite

Decembrové tržby maloobchodu medziročne vyššie o 1,1 percenta