Čínska ekonomika v budúcom roku takmer určite nebude vyzerať ako čínska ekonomika v roku 2019, teda tesne pred pandémiou covidu-19. Podľa analytikov už tam väčšiu úlohu zohráva digitálna ekonomika a tiež obnoviteľné zdroje energie, po zásahu štátnych úradov sa naopak znížil vplyv realitného sektora a tiež infraštruktúry. Zhodujú sa na tom analytici, na ktorých sa odvoláva server americkej televízie CNBC.

Po prudkom raste sa v Číne znížil vývoz. Čínsky gigant elektronického obchodu JD.com tento rok nahradil spoločnosť Huawei, ktorú zasiahli reštrikcie americkej vlády, na pozícii najväčšieho neštátneho podniku v Číne z hľadiska objemu tržieb.

Peking v poslednom mesiaci náhle zrušil rad opatrení a požiadaviek na testovanie v súvislosti s šírením koronavírusovej nákazy, ktorá v poslednom roku a pol brzdila hospodársky rast. Analytici varujú pred neistou cestou k úplnému zotaveniu ekonomiky, no očakávajú, že sa čínska ekonomika odrazí od dna skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Prispejú k tomu však iné faktory ako pred tromi rokmi.

Digitálna a zelená ekonomika

Čínsky model rastu sa mení z modelu vysoko závislého od nehnuteľností a infraštruktúry na model, v ktorom väčšiu úlohu zohráva takzvaná digitálna a zelená ekonomika, uviedli analytici poprednej čínskej investičnej banky CICC vo svojom výhľade na rok 2023 zverejnenom v novembri. Odvolávajú sa na plány, ktoré na svojom nedávnom zjazde načrtla vládnuca komunistická strana.

Podľa odhadov CICC sa v nasledujúcich piatich rokoch kumulatívne investície do digitálnej ekonomiky zvýšia viac ako sedemkrát a dosiahnu 77,9 bilióna jüanov. To prevyšuje očakávané kumulatívne investície do nehnuteľností, tradičnej infraštruktúry alebo zelenej ekonomiky - digitálna ekonomika je tak najväčšou z týchto štyroch kategórií, uvádza správa analytikov.

Investície do nehnuteľností klesli

V minulom a tomto roku boli nehnuteľnosti najväčšou investičnou kategóriou. Tento rok však investície do nehnuteľností v Číne oproti vlaňajšku klesli zhruba o 22 percent, zatiaľ čo investície do digitálneho a zeleného sektora sa zvýšili o 14 percent. Peking v roku 2020 potlačil vysokú závislosť developerov od dlhového financovania, čo prispelo k nesplácaniu dlhov a výraznému poklesu predaja bytov a investícií. Tento rok úrady mnoho týchto obmedzení pri financovaní zmiernili.

Kým väčšina sveta sa v rokoch 2020 a 2021 potýkala so zvládaním covidu-19, Čína vďaka rýchlym uzáverom umožnila, že miestne továrne dokázali uspokojovať rastúci celosvetový dopyt po zdravotníckych produktoch a elektronike. Teraz však dopyt slabne. Vývoz v októbri začal medziročne klesať, a to prvýkrát od mája 2020, uvádzajú analytici čínskej spoločnosti Wind Information, ktorá sa špecializuje na poskytovanie finančných informácií. Hlavná ekonómka americkej investičnej banky Goldman Sachs pre Čínu Chuej Šan očakáva, že pokles čistého vývozu zníži rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 0,5 percentuálneho bodu.

Vývoz do krajín ASEAN

Čína sa teraz v obchodných vzťahoch viac zameriava na Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Vývoz do týchto štátov sa podľa čínskeho colného úradu zvýšil a v novembri prekonal vývoz do Spojených štátov aj do Európskej únie.

„Vývoz do krajín ASEAN môže slúžiť ako mierny nárazník proti tlakom na trhoch v EÚ a v USA,“ poznamenala ekonómka americkej Citi pre oblasť Číny Siao-wen Ťin. Jej tím očakáva, že rast HDP krajín ASEAN sa v budúcom roku obnoví, zatiaľ čo Európska únia aj Spojené štáty strávia časť budúceho roka v recesii. Tento rok k celkovému vývozu z Číny prispela výroba áut, najmä elektromobilov a súvisiacich dielov.

„Rýchle spomalenie vývozu tiež znamená, že Čína musí v dohľadnej budúcnosti využiť na rast domáce trhy,“ uviedol minulý týždeň hlavný ekonóm spoločnosti Guotai Junan Securities Chao Čou. „S uvoľnením koronavírusových obmedzení sa spotreba od budúceho roka pravdepodobne dočká citeľného a udržateľného oživenia,“ dodal.

Prognóza vývoja čínskej ekonomiky

Politické vyhlásenia ústrednej vlády z tohto mesiaca uprednostňujú podporu domácej spotreby. Maloobchodné tržby od pandémie zaostávajú za celkovým rastom, zatiaľ čo rekordný podiel ľudí dáva prednosť sporeniu.

Analytici Goldman Sachs zvýšili odhad rastu čínskej ekonomiky na budúci rok na 5,2 percenta, zatiaľ čo doteraz čakali rast o 4,5 percenta. Svoju prognózu opierajú práve o znovuotvorenie ekonomiky po pandémii a sadajú na to, že rast podporí najmä spotreba.

Ďalšie dôležité správy

JB 25 Peking - Ľudia s ochrannými rúškami kráčajú na ulici v centrálnej obchodnej štvrti v čínskom Pekingu 20. októbra 2022. Čína zvažuje skrátenie karantény pre ľudí prichádzajúcich na jej územie z desiatich na sedem dní. Vo štvrtok to uviedla agentúra Bloomberg News, ktorá sa odvoláva na nemenovaný zdroj oboznámený s touto záležitosťou, informuje agentúra Reuters. Čínske úrady sa zameriavajú na skrátenie doby karantény, pričom by ľudia prichádzajúci do krajiny strávili dva dni v hoteli a násle
Neprehliadnite

Svetová banka zhoršila prognózu vývoja čínskej ekonomiky