Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v sobotu uviedla, že chce preveriť svoju štúdiu týkajúcu sa Ukrajiny. Tvrdila v nej, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. TASR informuje podľa správy agentúry DPA.

AI v sobotnom vyhlásení napísala, že postupy pri tvorbe štúdie dôkladne preskúmajú externí odborníci. Podrobnosti o priebehu revízie určí správna rada Amnesty budúci týždeň po tom, ako budú mať rôzne národné organizácie možnosť vyjadriť sa, píše DPA.

Táto ľudskoprávna organizácia minulý týždeň v štúdii upozornila, že ukrajinská armáda svojím konaním porušuje medzinárodné humanitárne právo. Zároveň zdôraznila, že takéto porušenia „v žiadnom prípade neospravedlňujú útoky Ruska, pri ktorých zahynulo a utrpelo zranenia nespočetné množstvo civilistov".

Predmetná správa pobúrila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského aj ďalších ukrajinských predstaviteľov a vyústila aj do rezignácie šéfky ukrajinskej pobočky AI Oksany Pokaľčukovej.

Kyjev túto štúdiu prirovnal k ruskej propagande a dezinformáciám. Podľa Zelenského sa Amnesty pokúša preniesť zodpovednosť z agresora na obeť.

AI v nedeľu uviedla, že si za svojimi zisteniami stojí, avšak mrzí ju „bolesť, ktorú touto správou vyvolala".

Nemecká pobočka tejto ľudskoprávnej organizácie kritizovala, že výsledky predmetnej štúdie „neboli komunikované s citlivosťou a presnosťou", aké sa od takejto organizácie očakávajú.

Ďalšie dôležité správy

PK 27 Mykolajiv - Muž a žena sa objímajú pred budovou zničenou pri nočnom bombardovaní v Mykolajive na juhu Ukrajiny 3. augusta 2022. Podľa miestnych médií bol zničený supermarket, výškové budovy a lekáreň. FOTO TASR/AP 

A couple reacts after the Russian shelling in Mykolaiv, Ukraine, Wednesday, Aug. 3, 2022. According local media, supermarket, high-rise buildings and pharmacy were damaged. (AP Photo/Kostiantyn Liberov)
Neprehliadnite

Amnesty International si stojí za správou o Ukrajine, za spôsobenú bolesť sa ospravedlnila