Americký Senát schválil rozsiahlou väčšinou zákon, ktorý má výrazne posilniť schopnosť USA čeliť čínskym technológiám. Pre legislatívny text hlasovalo 68 senátorov, proti ich bolo 32, uviedla agentúra Reuters. Celková hodnota opatrení je odhadovaná na zhruba 250 miliárd dolárov.

Podľa zástancov patrí zákon medzi najväčšie investície do výskumu a vývoja v USA za posledné desaťročie. ,,Ak chceme, aby si americké firmy a americkí zamestnanci udržali svoju vedúcu úlohu vo svete, federálna vláda musí investovať do vedy, základného výskumu a inovácií," uviedol senátny líder demokratov Chuck Schumer. Podľa neho úspech v technologickej súťaži určí, aká krajina bude mať vedúcu úlohu aj na politickej úrovni.

Apple predstavil niekoľko softvérových noviniek
Neprehliadnite

Apple predstavil nové operačné systémy pre iPhony, iPady a počítače Mac

Hlasovanie Senátu privítal aj americký prezident Joe Biden. ,,Amerika si musí udržať svoju pozíciu najviac inovatívnej a produktívnej krajiny na svete," uviedol Biden. Zákon podporili aj niektorí republikánski zákonodarci, čo je v poslednej dobe plnej rozporov medzi Demokratmi a Republikánmi nezvyklé. ,,Pre USA je to príležitosť, ako odpovedať na nekalú súťaž zo strany komunistickej Číny," uviedol republikánsky senátor Roger Wicker. Časť republikánskych senátorov ale hlasovala proti zákonu, pretože v ňom vidí ďalší rast verejných výdavkov.

Jedným z hlavných opatrení je podpora vo výške 50 miliárd dolárov na výskum a výrobu polovodičov. Spojené štáty tak chcú znížiť svoju závislosť od dovozu z Číny. Domáca výroba v súčasnosti pokrýva iba 12 percent amerického dopytu, v roku 1990 to bolo 37 percent, poukazuje agentúra AP. Vedľa toho zákon napríklad počíta so vznikom nového riadiaceho strediska pre výskum a vývoj v oblasti umelej inteligencii či kvantovej vedy. Väčšina z prostriedkov by mala byť vyčerpaná v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Hlasovanie v Senáte je len prvým legislatívnym míľnikom nového zákona. Normu ešte musí prerokovať dolná komora. Ak ju schváli, dostane zákon na podpis prezident Joe Biden.